wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. 3 miliardy złotych na polskie zabytki, także dolnośląskie i wrocławskie. Ruszył nabór wniosków
Na zdjęciu: remont zabytkowego budynku przy ulicy Gepperta we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu: remont zabytkowego budynku przy ulicy Gepperta we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne

3 miliardy złotych są do podzielenia w rządowym programie odbudowy zabytków. Po pieniądze zgłaszają się samorządy. Każdy może złożyć dziesięć wniosków z myślą o zabytkach publicznych lub prywatnych. Dolnośląski konserwator chce pozyskać pieniądze m.in. na zabytkowe rezydencje, obiekty w parkach i mury miejskie.

Reklama

Każdy samorząd może przedstawić 10 wniosków o dofinansowanie do kwoty 3,5 miliona złotych. Pieniądze można przeznaczyć na zabytki należące do gminy, a także na te będące własnością prywatną.

Dolnośląski konserwator zabytków, Daniel Gibski, zapowiada, że nie uroni ani złotówki z tego programu: — Dolny Śląsk to region najbardziej nasycony zabytkami. Są to zabytki najwyższej klasy. Jest to bardzo dobry kierunek, bardzo dobry krok. Mamy stałą współpracę z samorządami, wiemy jak wiele obiektów samorządowych wymaga wspomożenia. Jutro będzie szkolenie, na które zostali zaproszeni wszyscy samorządowcy.

Szkolenia dotyczące programu odbędą się w piątek, 13 stycznia, w sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w dwóch turach: o godzinie 10.00 oraz 12.00.

Rząd ma świadomość, że zabytki w Polsce wymagają wsparcia. Koszty renowacji idą w górę, w przypadku Dolnego Śląska jest jeszcze jedna rzecz, i radosna, i trudna, a mianowicie to, że jedna czwarta zabytków w Polsce to są zabytki w naszym regionie.  Radosna w tym znaczeniu, że mamy ich tak dużo natomiast trudna, że wymagająca większych pieniędzy na utrzymanie tych wszystkich obiektów.
wojewoda Jarosław Obremski

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Termin na złożenie wniosków upływa 31 stycznia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl