4. We wrocławskich podstawówkach rusza projekt Akademia H2O. Czego nauczą się dzieci? [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu inauguracja projektu Akademia H2O w Szkole Podstawowej nr 67 we Wrocławiu fot. MPWiK

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym startuje Akademia H20. Projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie nauczyć ich szacunku do wody i środowiska. Jakie zajęcia czekają na dzieci? Zobacz szczegóły.

We wrocławskich szkołach rusza projekt Akademia H2O

Akademia H2O jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susza, upały, ulewne deszcze czy bezśnieżne zimy to od kilkunastu lat nasza codzienność.

To ważny projekt dla Wrocławia - dla dzieci, dla rodziców, dla całych rodzin. Wrocław to nasza wspólna sprawa. Równolegle z nauką czytania, pisania i liczenia chcemy uczyć szacunku do wody i środowiska. Za parę lat zaowocuje to tym, że dla dzieci - jako dorosłych już wrocławian i wrocławianek tak samo jak naturalne będzie czytanie, oczywiste będzie oszczędzanie wody i picie kranówki. Futurolodzy przewidywali, że przyczyną wielu wojen będzie właśnie dostęp do wody. Zróbmy więc wszystko, by ten scenariusz nigdy się nie spełnił. Nie ma planety B, dlatego wspólnie musimy dbać o tę, na której żyjemy.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych. Ma za zadanie oswoić ich z otaczającą przyrodą, wzmocnić edukację ekologiczną w szkołach oraz rozwijać w dzieciach odpowiedzialności za środowisko.

Nauka przez zabawę, czyli przyjemne z pożytecznym

Wrocławskie wodociągi przygotowały autorskie scenariusze zajęć, które ułatwią nauczycielom przekazywanie wiedzy najmłodszym uczniom. Każdy „student" Akademii otrzyma własny zeszyt ćwiczeń.

Założeniem projektu jest przeprowadzenie przez nauczyciela 14 zajęć o tematyce związanej z wodą i ekologią (samodzielnie dostosują do nich termin). Podczas lekcji będą rozmawiać z dziećmi o wodzie w kosmosie, suszy, deszczu, oszczędzaniu wody, piciu kranówki czy zmianach klimatycznych.

Każdego roku edukacja ma nowe priorytety. W tym roku jednym z najważniejszych tematów, który poruszamy we wrocławskich szkołach jest edukacja ekologiczna. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które uruchamia takie zajęcia priorytetowo. Jestem dumny z wrocławskich nauczycieli, którzy są ambasadorami naszych działań. 7 tysięcy uczniów podstawówek dostanie karty pracy z zadaniami poświęconymi wodzie. Książki zostały przygotowane w trzech wersjach językowych - polskiej, ukraińskiej i angielskiej, to odpowiedź na potrzebę naszych czasów.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia

Uczniowie zobaczą filmy edukacyjne, a także wykonają doświadczenia - wspólnie z nauczycielami. W objaśnieniu trudnych zagadnień pomogą im plansze edukacyjne.

Zależy nam na kształtowaniu świadomego, ekologicznego podejścia do świata, a w szczególności do wody. Uczymy pozytywnych postaw wobec środowiska, a wiemy, że im szybciej tym lepiej. Dlatego właśnie jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy tak kompleksowy program wiedzy o wodzie kierowany do najmłodszych wrocławian i wrocławianek. Zaplanowaliśmy zajęcia dotyczące m.in. oszczędzania wody, zmian klimatycznych, deszczu i retencji. Przybliżymy informacje o tym, skąd pochodzi woda dla wrocławian, a nawet jak ta wyjątkowa substancja powstała we wszechświecie. Trzymamy kciuki za wszystkich „studentów” Akademii H2O!  – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A.

Udział w projekcie jest bezpłatny, a materiały dydaktyczne można pobrać ze strony internetowej MPWiK.