wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Rusza program e-Pionier – jak wykorzystać smartfon do nauki w szkole?

Program e-Pionier ma pomóc zbadać poziom uzależnienia uczniów od urządzeń mobilnych oraz wprowadzić rozwiązania wykorzystujące smartfony w nauce, fot. Bartosz Moch

W dwóch wrocławskich szkołach – Liceum Ogólnokształcącym nr 5 przy ul. Kuronia 14 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 przy ul. Kłodzkiej 40 – startuje właśnie pilotażowy program e-Pionier, który ma pomóc zbadać poziom uzależnienia uczniów od urządzeń mobilnych oraz wprowadzić rozwiązania wykorzystujące je w nauce.

Reklama

– Smartfony stały się standardowym urządzeniem, wykorzystywanym w codziennym życiu również przez większość uczniów. To, że coraz młodsze dzieci mają własne telefony komórkowe, staje się faktem i zamiast walczyć z rzeczywistością, powinniśmy dostosować się do niej i wykorzystać nowe możliwości – twierdzi Edyta Krajewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21 we Wrocławiu. To właśnie w tej placówce oraz w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 na Hubach rozpoczyna się pierwszy etap programu e-Pionier, który m.in. umożliwić ma sprawdzenie negatywnych efektów nadużywania urządzeń mobilnych.

Smartfon może służyć do nauki

– Od dawna zastanawialiśmy się, jak wykorzystać smartfony w celach edukacyjnych, które w dzisiejszych czasach w szkołach są wszechobecne. Właśnie odpowiedziom na te pytania oraz badaniom bezpieczeństwa korzystania ze smartfonów, choćby w zakresie dbania o własne dane osobowe, ma służyć nowy program – informuje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Projet e-Pionier zakłada pracę w trzech obszarach, fot. Bartosz Moch

Dodatkowo pierwszy etap projektu polegający na przeprowadzeniu badań ankietowych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dwóch wybranych placówek ma pomóc w ocenie, jak wysoki jest poziom uzależnienia dzieci i młodzieży w użytkowaniu urządzeń mobilnych.

– Z jednej strony chcemy pokazać uczniom, że można żyć bez smartfonów, a z drugiej ukierunkować ich na inne wykorzystywanie urządzeń mobilnych, w tym również poprzez zabawę, gry i aplikacje do celów edukacyjnych – dodaje Jarosław Delewski.

Trzy obszary projektu

Projekt potrwa 16 miesięcy i wówczas poznamy jego efekty. Po tym okresie mają być bowiem gotowe rozwiązania (np. gry edukacyjne, aplikacje), które pomogą uczniom i wrocławskim szkołom w bezpiecznym korzystaniu ze smartfonów, wykorzystaniu ich jako narzędzia nauki oraz wyrównaniu szans w nauce tańca i muzyki.

Projet e-Pionier zakłada pracę w trzech obszarach, fot. Bartosz Moch

Od lewej: Jakub Wojnicki - lider projektu, Jarosław Delewski - dyrektor Departamentu Edukacji
UM we Wrocławiu oraz Mateusz Szuściak - prezes zarządu
Akceleratora Technologii Informatycznych Pionier Sp. z o.o. - partnera projektu.

– Zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa aplikacje mogą w przyszłości np. informować rodziców, że ich dziecko opuściło szkołę, więc mówimy tutaj zarówno o bezpieczeństwie w sieci, jak i w realnym życiu – kontynuuje dyrektor Departamentu Edukacji.

W przyszłości projekt ma zostać rozszerzony na więcej wrocławskich placówek. W dłuższej perspektywie jego celem jest zmiana świadomości uczniów oraz nauczycieli.

– Chciałbym, żeby spełniło się moje marzenie i w przyszłości ze statutów szkół zniknęły zakazy przynoszenia czy używania telefonów komórkowych w szkole – kończy Delewski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama