wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Rok szkolny 2020/2021 we Wrocławiu. Nauka w nowej rzeczywistości
 5. Zrobiliśmy wszystko, by bezpiecznie rozpocząć nowy rok szkolny
28 sierpnia 2020 r. Jarek Ratajczak
28 sierpnia 2020 r.

We wtorek, 1 września, ponad 65 tys. uczniów rozpocznie naukę we wrocławskich szkołach i w ponad 17 tys. przedszkoli. Miasto podkreśla, że na każdym etapie wsparło dyrektorów placówek w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej uczniowie rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Przedstawiciele miasta mówią krótko, że zrobili wszystko, by bezpiecznie rozpocząć nowy rok szkolny.

Reklama

O szczegółach nowego roku szkolnego w czasie pandemii koronawirusa mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Ks. Piotra Skargi. Od września naukę rozpocznie tu 1200 uczniów.

Rok szkolny 2020/2021 we Wrocławiu. Nauka w nowej rzeczywistości

– W naszej historii jeszcze nie było tak, żebyśmy rozpoczynali rok szkolny nie wspólnie, a z podziałem na grupy. Uczniowie dostaną precyzyjnie rozpisane procedury postępowania dotyczące zajęć w szkole – mówi Izabela Koziej, dyrektor IX LO we Wrocławiu.

Źródło: UM Wrocławia

Szkoła poinformowała sanepid, że chce prowadzić lekcje w systemie mieszanym – część stacjonarnie, część zdalnie, ale sanepid się na to nie zgodził, bo Wrocław nie jest wśród miast objętych największym zagrożeniem koronawirusem. O taką zgodę w mieście wystąpiło kilka szkół średnich i żadna zgody nie otrzymała.

Checklista postępowania

O przygotowaniach wszystkich miejskich placówek oświatowych do nowego roku szkolnego mówił Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu:

– Mamy nadzieję, że będzie bezpiecznie. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Prezydent Jacek Sutryk podpisał zarządzenie, które opisuje szczegóły postępowania i wskazuje rozwiązania w sytuacjach kryzysowych. To taka nasza checklista, w której wymienione są procedury po to, by ułatwić dyrektorowi podjęcie decyzji w nagłej sytuacji. Duża odpowiedzialność jest po stronie rodziców. Apelujemy, by nie wysyłać dzieci, które mają jakiekolwiek objawy chorobowe, gdyż każdy taki przypadek będzie musiał być sprawdzany – podkreśla Jarosław Delewski.

Źródło: UM Wrocławia

2 mln zł miesięcznie na Covid-19 w szkołach i przedszkolach

We Wrocławiu jest ponad 130 szkół i ponad 65 tys. uczniów. Na przygotowanie szkół i przedszkoli do 1 września miasto wydało blisko 3 mln zł m.in. na środki ochrony osobistej, dezynfekcję pomieszczeń.

– Wstępnie szacujemy, że każdy miesiąc pracy szkół i przedszkoli w reżimie sanitarnym kosztuje miasto 2 mln zł miesięcznie. To są koszty wstępne. Każdego dnia koszty rosną, uruchomiliśmy rezerwy. Codziennie wpływają wnioski od dyrektorów na kilkadziesiąt tysięcy złotych – wylicza szef wrocławskiej edukacji.

Wrocław rekomenduje i płaci za testy i szczepionki

Maseczki w klasie nie są obowiązkowe, ale przedstawiciele miasta zachęcają do ich używania, zwłaszcza na przerwach.

– Mierzenie temperatury, zgodnie z wytycznymi MEN, nie jest obowiązkowe. Rekomendujemy takie działanie dyrektorom szczególnie w przedszkolach. Prawda jest taka, że nie będziemy w stanie mierzyć temperatury każdemu uczniowi w szkołach przed wejściem do placówki, bo to może spowodować zatory – mówi Jarosław Delewski.

Prezydent Wrocławia zdecydował o tzw. krótkiej ścieżce testowania. Badania będą prowadzone w punkcie na Stadionie Wrocław.

– W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem, będziemy tam kierować ucznia bądź pracownika. Testy będą finansowane przez miasto – zaznacza Jarosław Delewski.

Dyrektorzy szkół na początku września mają się zorientować, ilu nauczycieli chciałoby skorzystać ze szczepienia przeciwko grypie. Szczepionki będą finansowane przez miasto.

Podwyżki dla nauczycieli

Jarosław Delewski zaznaczył, że rząd nie zabezpieczył w subwencji kosztów 6% podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, która musi być od września zrealizowana. Do końca roku to ponad 16 mln zł i te pieniądze wyłoży miasto.

– Na nasze pismo podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji odpowiedział, że samorząd powinien partycypować w kosztach edukacji, ale nigdzie nie jest napisane, w jakiej wysokości ma być to współpłacenie. Minister Maciej Kopeć powołał się na dane, w których pokazał, że liczba nauczycieli w Polsce się zmniejsza. W Polsce być może tak jest, ale nie we Wrocławiu, gdzie ta liczba rośnie – budujemy nowe szkoły, oddziały przedszkolne. Brakuje nam tysiąca nauczycieli – zaznacza Jarosław Delewski.

Na remonty i inwestycje w obiektach oświatowych gmina wyda w tym roku 103 mln zł (część największych prac zakończy się wiosną przyszłego roku).

Zdalne nauczenie – szkolenia dla nauczycieli

Miasto przygotowuje się na scenariusz, gdyby trzeba było przestawić się na nauczanie zdalne lub hybrydowe (mieszane).

– Na taki scenariusz jesteśmy dużo lepiej przygotowani niż w marcu. W wakacje przeprowadzone zostały szkolenia w tym zakresie, m.in. we współpracy z firmą Amazon, która bezpłatnie szkoliła nauczycieli z używania komunikatorów. Dodatkowo rozbudowana została nasza platforma edukacyjna, mamy przygotowane materiały. Skupiamy się na tym, żeby jak najwięcej lekcji, gdyby trzeba było przejść na nauczanie zdalne, mogło się odbywać w czasie rzeczywistym – zaznacza Jarosław Delewski.

Pomoc dla uczniów

Przedstawiciele miasta podkreślają, że wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin, które nie były w stanie same zapewnić swoim dzieciom komputerów niezbędnych do nauki, rozdano ok. 500 takich urządzeń.

– Nie mówię, że to pokryło całe zapotrzebowanie, natomiast efekt był taki, że zdiagnozowaliśmy ok. 200 przypadków zaginięcia dziecka z systemu edukacji w czasie zdalnej nauki. Nie jest to liczba większa, niż w czasach niepandemicznych. Gdyby taka sytuacja się powtórzyła, chcemy to jednak zrobić lepiej. Dlatego we współpracy z MOPS-em, z radami osiedli, z Centrami Aktywności Lokalnej chcielibyśmy, żeby to zdalne nauczanie odbywało się w punktach zarządzane przez te podmioty. My je wyposażymy w odpowiedni sprzęt. Z nauki w tych miejscach będą mogli korzystać wszyscy, którzy nie mają takiej możliwości w domu – mówi dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Źródło: UM Wrocławia

Działania covidowe miasta

 • Środki ochrony osobistej, odkażanie pomieszczeń – ok. 2,7 mln zł.
 • Szybka ścieżka testowa – w przypadku trudności z wykonaniem testu pracownikowi/uczniowi na zlecenie sanepidu przygotowano procedurę wewnętrzną – na koszt miasta.
 • Powołano zespół ds. nauczania zdalnego w szkołach i placówkach oświatowych.
 • Wrocławska Platforma Edukacyjna (pe.edu.wroclaw.pl) prowadzona przez Centrum Kształcenia Zawodowego to narzędzie, które pozwala prowadzić zajęcia z wykorzystaniem MS Teams i pakietu MS Office. Stanowi komplementarne narzędzie do nauki zdalnej.
 • Szczepienia przeciwko grypie dla pracowników oświaty (program powinien być gotowy w połowie września – ok. 4,5 mln zł.
 • 11 tys. szczepionek dla seniorów – ponad 660 tys. zł.
 • Przygotowano rezerwy na sytuacje kryzysowe i dalsze zakupy.
 • Stworzono listę kontrolną – która precyzuje krok po kroku co powinien zrobić dyrektor placówki w przypadku zagrożenia COVID-19.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl