wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rok szkolny 2020/2021 we Wrocławiu. Nauka w nowej rzeczywistości
  5. Co mówią dyrektorzy wrocławskich szkół o 1 września

Rafał Just, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju:

– Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego planujemy otwarte spotkanie dla uczniów „zerówek” i klas pierwszych na boisku szkolnym, w osobnych turach. Natomiast pozostałe klasy o określonych godzinach będą już bezpośrednio spotykać się wychowawcami w salach lub na boisku szkolnym. Osobiście pragnę spotkać się z każdą klasą, aby przywitać się z dzieciakami. Oczywiście, zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

Dla bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły zainstalowaliśmy na stałe dyspensery. Zakupiliśmy również ozonatory i zamgławiacz do dezynfekcji. Mimo że nie ma nakazu chodzenia w maseczkach, to będę bardzo gorąco rekomendował swoim uczniom z klas 4-8 zakładanie maseczek w trakcie przerw międzylekcyjnych – według hasła „Przerwa na maseczkę”.

Rafał Just/fot. mat. red.

Planujemy także zmiany m.in. w organizacji szatni szkolnej i poruszania się po szkole w ciągach komunikacyjnych. Nasi uczniowie będą mogli korzystać ze świetlicy, biblioteki, stołówki, szatni zgodnie z obowiązującymi procedurami, zachowując szczególne środki ostrożności sanitarnej. Z kolei przy sprzyjających warunkach pogodowych zajęcia wuefu fizycznego będą odbywać na bo- isku szkolnym lub w okolicznym parku. Chcemy także ograniczyć wchodzenie rodziców do szkoły. Dlatego też strefa powitań i pożegnań została utworzona w strefie wejściowej szkoły.

Edyta Krajewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21:

– Ze względu na bezpieczeństwo, zarówno dzieci, jak i dorosłych, zrezygnowaliśmy z organizacji uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego na sali gimnastycznej. Uczniowie klas I-VII spotkają się z wychowawcami w swoich salach. Trudno nam sobie jednak wyobrazić brak możliwości spotkania uczniów klas pierwszych z wychowawcami. Zależy nam na tym, aby najmłodsze dzieci zapamiętały„swoją panią”. Dlatego kolejne dwa dni przeznaczymy na warsztaty integracyjne zarówno dla nich, jak i starszych kolegów.

Edyta Krajewska/fot. mat. red.

Dla bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły uruchomione zostaną trzy dodatkowe wejścia – każde przeznaczone dla konkretnej grupy uczniów. Rodzice nie będą wpuszczani na teren placówki. Wszystkich będzie obowiązywać dezynfekcja rąk zaraz po wejściu do budynku szkoły. Uczniowie mogą także korzystać z 15 dodatkowych dozowników, które zostały umieszczone na poszczególnych kondygnacjach. Dzieciom mierzona będzie też temperatura.

Chcemy również wprowadzić obowiązek zakładania maseczek podczas wejścia do szkoły i przejścia do sali, w której odbywają się lekcje. W pierwszych tygodniach uczniowie nie będą korzystali z szatni oraz biblioteki. W pierwszych tygodniach nie planujemy też organizacji zajęć pozalekcyjnych. Dostępna będzie natomiast stołówka, gdzie posiłki będą wydawane według ustalonego harmonogramu. Możliwe będzie także korzystanie ze świetlicy, jednak poprosimy rodziców o rozważenie potrzeby korzystania z tej formy opieki.

Beata Berezowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 99 im. Tadeusza Kościuszki:

– Początek roku będzie u nas krótkim spotkaniem z uczniami i ich wychowawcami na boisku szkolnym. Zaplanowane są cztery tury z przerwami na spokojne przejście uczniów wraz z wychowawcami do klas. Jeżeli pogoda nie dopisze, to spotkanie odbędzie się na sali gimnastycznej – również w czterech turach, z przerwami na wietrzenie sali.

Beata Berezowska/fot. mat.red.

Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się pojemniki z płynem dezynfekującym. Każdy wchodzący na teren szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce. Wszyscy nauczyciele będą też przypominać o konieczności częstego mycia rąk przez dzieci. W nowym roku zamierzamy rozpoczynać lekcje o różnych porach. Żeby uniknąć nadmiernego tłoku przy wejściu i wyjściu ze szkoły, część klas będzie przychodzić na godzinę 8.00, część na 8.45.

Do dyspozycji uczniów jest także świetlica, biblioteka oraz szatnia. Dla zachowania bezpiecznych odległości zostaną wykorzystane dwa wejścia do szatni szkolnej. Czynna będzie także stołówka, gdzie posiłki wydawane będą w jednorazowych pojemnikach. Z kolei zajęcia wychowania fizycznego zamierzamy prowadzić, w miarę możliwości, na boiskach szkolnych z ograniczeniem ćwiczeń i gier kontaktowych. Podłoga w sali gimnastycznej i przybory do ćwiczeń będą codziennie myte i dezynfekowane. Aby wesprzeć naszych uczniów, będziemy również organizować zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. We wszystkich działaniach wspiera nas Departament Edukacji UM Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl