4. Ważne! Nadal można składać wnioski o 12 tys. zł na dziecko
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Mały chłopiec w żłobku, w tle inne dzieci, zdjęcie ilustracyjne shutterstock
Mały chłopiec w żłobku, w tle inne dzieci, zdjęcie ilustracyjne

To już trzeci rok, gdy ZUS wypłaca Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). O pieniądze można wnioskować tylko elektronicznie. W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł. Zobaczcie, jak dostać pieniądze.

Ważne! Nadal można składać wnioski o 12 tysięcy złotych na małe dziecko

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie do 12 000 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Jako rodzic dziecka możesz zdecydować czy chcesz otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

W galerii zdjęć zobacz najważniejsze informacje:

• Co to jest rodzinny kapitał opiekuńczy i komu przysługuje?
  • W jakim wieku musi być dziecko, by skorzystać z rodzinnego kapitału opiekuńczego?
  • Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać 12 tys. zł na dziecko?
  • Kto może złożyć wniosek na rodzinny kapitał opiekuńczy?
  • Jak złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy?
  • Kiedy rodzic nie dostanie rodzinnego kapitału opiekuńczego? Jak się odwołać od decyzji odmownej?
  • Gdzie szukać informacji o przyznaniu rodzinnego kapitału opiekuńczego?

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Program cieszy się dużą popularnością

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku Dolnoślązacy wysłali do ZUS wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy dla 3 104 dzieci (w całym kraju 45 171).

Jak się można domyślić program cieszy się sporą popularnością, jest on poza wyprawką szkolną i 800+ jednym ze świadczeń, jakie wypłacamy rodzicom wychowującym dzieci
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy mogą składać także obywatele Ukrainy, dla których jest przygotowany specjalny formularz w języku ukraińskim.

Wykorzystanie pieniędzy z programu na Dolnym Śląsku

Najwięcej pieniędzy popłynęło do rodziców w powiatach:

• Kłodzkim (193 tys. zł),
  • Oleśnickim (148 tys. zł)
  • Lubińskim (144 tys. zł),
  • Bolesławieckim (135 tys.),
  • Świdnickim (133 tys. zł).

Wypłaty w największych miastach regionu wyniosły:

• we Wrocławiu (633 tys. zł),
  • w Wałbrzychu (125,5 tys. zł)
  • w Legnicy (125 tys. zł)

Jak wypłacany jest rodzinny kapitał opiekuńczy

- Świadczenie jest wypłacane na dwa sposoby w zależności od tego jaki wybiorą rodzice. Albo w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a wypłata nie podlega opodatkowaniu – dodaje.

Ponad 3,6 mln zł dostali dolnośląscy rodzice tylko w pierwszym kwartale tego roku. W całym kraju na konta rodziców wpłynęły 53,5 mln zł. Przez ponad dwa lata ZUS przyznał wsparcie dla 873,5 tys. dzieci, a wypłacona rodzicom kwota to 6,4 mld zł.

Źródło: materiały prasowe