wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Remonty w zabytkowej zajezdni Dąbie. Wrota gotowe, pora na dach i okna. Zobacz zdjęcia

Dąbie, ulica Tramwajowa. W ciągu ostatnich dwóch lat wymieniono tu 14 potężnych bram, prowadzących do wnętrza hal – północnej i południowej. W tym roku w Czasoprzestrzeni chcą zająć się dalszym remontem dachu jednej z nich. To olbrzymie zadanie, również finansowe. A w kolejce czekają jeszcze okna. Zobaczcie, co udało się zrobić do tej pory.

Reklama

– Najbardziej widowiskowa była wymiana wrót. Prowadziliśmy ją w dwóch etapach – w 2021 i 2022 roku. Na remont wrót w drugiej hali otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale na co dzień, długofalowo, prace remontowe są możliwe głównie dzięki wsparciu gminy Wrocław – mówi Barbara Banaś z Czasoprzestrzeni, koordynująca modernizację hal. 

Hala południowa, w której trwa remont dachu, wyłączona jest obecnie z użytku. Odnowiono kratownicę dachu i wyeksponowano ją zielonym malunkiem. Na ten rok zaplanowane zostały roboty związane z pokryciem dachu. Ale także prace w obrębie okien. Remont będzie przebiegał etapami i na pewno nie potrwa krótko.

- Hale są pokaźne, ich remonty to wymagające projekty, zarówno finansowo, jak i pod względem czasu. To będzie trwać – przyznaje Barbara Banaś. Ale – jak dodaje – ten wysiłek przynosi mnóstwo satysfakcji.

Zajezdnię Dąbie wybudowano w 1913 roku. 

Od 2017 roku w murach zajezdni działa prowadzone przez stowarzyszenie Tratwa, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”. Organizują wystawy i targi, koncerty offowych wrocławskich artystów, wystawiają sztuki teatralne. Kiedy potrzeba, zamieniają się w hub logistyczny umożliwiający niesienie pomocy (jak choćby osobom na kwarantannie czy uchodźcom). Co roku organizują największą we Wrocławiu Wigilię dla bezdomnych i samotnych oraz festiwal wrocławskiej muzyki wrOFFław.   

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl