wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kultowy budynek na wrocławskim Manhattanie idzie do remontu. Na placu Grunwaldzkim przybędzie oryginalne miejsce spotkań [WIZUALIZACJE]
Na zdjęciu wizualizacja architektoniczna pawilonu Fandom materiały prywatne M. Prodeus / Pracownia Architektoniczna Archit
Na zdjęciu wizualizacja architektoniczna pawilonu Fandom

Remont Fandomu na wrocławskim Manhattanie rozpocznie się lada moment. Kultowy pawilon w pobliżu mostu Grunwaldzkiego będzie ważnym punktem na mapie kulturalnej Wrocławia. Trwa jeszcze wybór generalnego wykonawcy prac remontowych, które zaplanowano na prawie dwa lata. Zobacz, jak będzie wyglądał po modernizacji.

Reklama

Remont Fandomu, czyli jednego z budynków usługowo-biurowych wśród wieżowców Manhattanu we Wrocławiu, był wyczekiwany. To najbardziej oryginalny z ciągu pawilonów na popularnym wrocławskim osiedlu. Budynek stoi najbliżej mostu Grunwaldzkiego, nie jest połączony z innymi obiektami kompleksu. Wyróżnia się tarasem i zewnętrznymi schodami, które na niego prowadzą.

Pierwotnie – do lat 90-tych, w pawilonie działała restauracja Grunwaldzka. Organizowano tu dancingi, wesela, zabawy sylwestrowe, a latem na taras klientów ściągał koktajlbar. Później budynek zajmowali pracownicy administracji telewizji kablowej. W ostatnich latach zdobył popularność jako Fandom – przyjazne miejsce spotkań, z kawiarnią, sklepem vintage, szkołą jogi i pracownią ceramiki, zaś w sezonie otaczały go foodtrucki.

Jednak od dawna obiekt wymagał generalnego remontu, a przymiarki do niego trwały kilka lat.

Oryginalne marmury i budowlane zbrojenia

Zakończono formalne etapy przygotowań do remontu. Właściciele mają już pozwolenie na budowę i prowadzą rozmowy z potencjalnymi generalnymi wykonawcami robót. Negocjacje powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni, wtedy będą mogły ruszyć prace.

Gotowy jest projekt autorstwa pracowni architektonicznej Archit. Naszą intencją jest przeprowadzenie remontu w duchu japońskiej techniki naprawy porcelany Kintsugi. Zamierzamy zachować, czy wręcz podkreślić niedoskonałości budynku. I tak, na przykład przeprowadzając renowację skruszałych betonów, będziemy dążyć do ich naprawy bez zbędnej estetyzacji
Alicja i Maurycy Prodeus

– Usunęliśmy wszystkie budowlane naleciałości z lat 90-tych, czyli wtórne ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, sufity podwieszane, wykładziny i linoleum, i dopiero wtedy mogliśmy w pełni docenić przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Na przykład, na parterze pod wieloma wtórnymi warstwami zachowała się wyjątkowa marmurowa posadzka. Pomimo wyzwań projektowych zostanie wyczyszczona i wyeksponowana – dodają Alicja i Maurycy Prodeus.

Ocaleją także widoczne na elewacji stalowe pozostałości po montażu prefabrykatów, czyli doskonałości technik budowlanych z okresu powstawania wrocławskiego Manhattanu.

Galeria zdjęć

Zmodernizowany zostanie plac przed budynkiem, będzie na nim dużo zieleni.

Kawiarnia na tarasie, spotkanie w podziemiu

Wyremontowany Fandom będzie miał kilka funkcji. Parter pomyślano jako przestrzeń publiczną, ogólnodostępną. Zaplanowano tu księgarnię, restaurację i niewielki sklep. W piwnicy powstaną sale: sportowa i wielofunkcyjna, ta druga na konferencje, warsztaty, spotkania. Zaś na piętrze będą biura.

Remont generalny budynku może potrwać kilkanaście miesięcy. Właściciele zakładają, że w połowie 2024 r. rozpocznie się ostatni etap remontu, czyli wykończenia wnętrz nowego Fandomu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl