Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Od 16 marca rejestracja uchodźców z Ukrainy i wnioski o dofinansowanie dla Polaków
Od 16 marca rejestracja uchodźców z Ukrainy w Polsce / zdjęcie ilustracyjne Redakcja www.wroclaw.pl
Od 16 marca rejestracja uchodźców z Ukrainy w Polsce / zdjęcie ilustracyjne

Sejm przegłosował w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy wraz z poprawkami Senatu. Teraz specustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z zapowiedziami, od środy, 16 marca ma rozpocząć się rejestracja uchodźców, nadawanie im numerów PESEL oraz przyjmowanie wniosków o refinansowanie kosztów dla osób, które przyjęły Ukraińców pod swój dach.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Ustawa ma stworzyć doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu w Polsce uchodźców. Zawiera wiele rozwiązań, które pomogą otoczyć Ukraińców opieką, przede wszystkim w zakresie zatrudnienia, kształcenia oraz opieki zdrowotnej w Polsce.

Nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy na terytorium RP nie został zarejestrowany podczas kontroli granicznej, jego pobyt w Polsce będzie rejestrowany po złożeniu wniosku w organie gminy o nadanie numeru PESEL.

Wzór wniosku ma zostać ogłoszony w BIP. Do wniosku będzie konieczne dołączenie fotografii oraz pobranie odcisków palców, z wyjątkiem dzieci do lat 12.

W najbliższą środę, 16 marca rozpocznie się rejestracja prowadzona przez gminy. Prosimy jednak, aby nie wszyscy obywatele Ukrainy udali się tego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji

Dodatkowo w celu ułatwienia dostępu do usług publicznych przez internet wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mają mieć możliwość uzyskania profilu zaufanego.

W rejestrze obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną znajdą się m.in. dane: imię i nazwisko, dane urodzenia, narodowość, płeć, seria i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy, numer PESEL oraz informacje o dacie przekroczenia granicy.

Dofinansowanie dla Polaków przyjmujących obywateli Ukrainy

Paweł Szefernaker poinformował również, że w poniedziałek, 14 marca udostępniony zostanie wzór wniosku dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy, na podstawie którego będzie można ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 40 zł na dzień, wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, czyli 1200 zł miesięcznie. Składanie wniosków w gminach ruszy także w środę, 16 marca.

Bez względu na to, kiedy Polacy goszczący Ukraińców złożą wniosek, otrzymają środki wstecz, czyli od dnia, kiedy przyjęli obywateli Ukrainy pod swój dach
Paweł Szefernaker

Uwaga!  Na dzień 16 marca nie ma jeszcze odpowiednich rozporządzeń dotyczących systemu wypłat. Gminy w całej Polsce czekają na odpowiednie przepisy. Prawdopodobnie wnioski o wypłatę świadczeń będą przyjmowane od 17 marca.