4. Ranking uczelni Fundacji Perspektywy.pl: Najwyżej Politechnika

Fundacja Perspektywy ogłosiła coroczny ranking polskich szkół wyższych. To najpoważniejsze w Polsce porównanie uczelni pod względem osiągnięć, warunków studiowania, sukcesów kadry. Spośród dolnośląskich szkół wyższych najwyżej sklasyfikowana jest Politechnika Wrocławska

Ranking Perspektywy.pl przygotowany został już po raz 20. To najobszerniejsze w Polsce zestawienie aktualnych informacji o stu szkołach wyższych (publicznych i niepublicznych). O pozycji na liście decyduje kilkadziesiąt wskaźników, m.in. pozycja absolwentów na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, warunki studiowania, liczba i rodzaj kontaktów międzynarodowych. Obok ogólnego zestawienia Perspektywy prezentują także listy obejmujące typy i rodzaje uczelni (np. państwowe szkoły wyższe, uczelnie niepubliczne oraz rankingi szkół branżowych, czyli np. medycznych, ekonomicznych, technicznych).

Nie przypadkiem ranking ogłaszany jest wiosną, tegoroczni maturzyści właśnie zapisują się na studia. Zestawienie to narzędzie pomocne w wyborze i uczelni, i specjalności.

Politechnika trzyma dobry kurs

W najważniejszym zestawieniu – uczelni akademickich – od lat czołowe miejsca zajmują Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Spośród dolnośląskich szkół wyższych najwyżej jest Politechnika Wrocławska, szósta w zestawieniu.

Zobacz cały ranking uczelni Fundacji Perspektywy.pl 2019

- W tym roku po raz pierwszy ogłoszono także wyniki podsumowujące najlepsze kierunki nauczania. W tym właśnie zestawieniu cztery kierunki Politechniki Wrocławskiej okazały się bezkonkurencyjne w skali kraju – komentuje Andrzej Charytoniuk z Politechniki. - W kategorii kierunków technicznych i inżynierskich są to: architektura, budownictwo technologia chemiczna, natomiast w grupie kierunków społecznych pierwsze miejsce przypadło gospodarce przestrzennej.

Ósme miejsce (tak samo jak w 2018 r.) zajmuje Uniwersytet Wrocławski (ex equo z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Łódzką).

Na 13. miejscu (przed rokiem 12.) znalazł się wrocławski Uniwersytet Medyczny. - Nasz uniwersytet została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce pod względem publikacji - informuje Katarzyna Szulik z Uniwersytetu Medycznego. - Na ocenę w tej kategorii składa się ogólna liczba publikacji, ich cytowania, FWCI, czyli Field-Weighted Citation Impact oraz wskaźnik Top 10, który pokazuje, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10 procentach najczęściej cytowanych czasopismach na świecie.

Olbrzymi skok na liście odnotowuje Uniwersytet Przyrodniczy. Przed rokiem uczelnia była na pozycji 34., w najnowszym zestawieniu jest już na pozycji 22.

Pozostałe wrocławskie szkoły wyższe:

• Uniwersytet Ekonomiczny, pozycja 44. (przed rokiem 40.);
  • Akademia Wychowania Fizycznego, pozycja 71-80. (przed rokiem 81-90.);