wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

PWr: Nagroda dla studentki architektury za projekt przedszkola

Budynek przedszkola zaprojektowanego przez Wiktorię Sawicką ma kształt elipsy, fot. materiały prasowe PWr

Studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Wiktoria Sawicka, zajęła pierwsze miejsce w kategorii Young Power konkursu Tubądzin Design Awards za projekt przedszkola.

Reklama

Firma Tubądzin, producent płytek ceramicznych, konkurs dla architektów i projektantów organizowała po raz trzecie.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach, ich laureaci mają jeszcze szanse na zdobycie Grand Prix konkursu.

W kategorii Young Power zdobyła Wiktoria Sawicka, studentka architektury Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiła projekt przedszkola zrealizowany pod opieką dr inż. arch. Anny Berbesz.

Budynek ma kształt znaku nieskończoności, co w założeniu autorki zapewniałby dzieciom otwartość i bezpieczeństwo. - Zaspokojenie „głodu ruchu” dzieci było dla mnie bardzo ważnym aspektem projektowym – podkreśla Wiktoria Sawicka w artykule serwisie Politechniki Wrocławskiej.

Projektantka zaproponowała wykorzystanie naturalnych materiałów, m.in. drewna, zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji budynku. Zielony dach z uprawami, przy których mogłyby pomagać dzieci, oraz zielone podwórko z placem zabaw.

– Działka pod projektowany budynek dawałaby bliskość lasu, natury, a przedszkole wpasowałoby się w środowisko naturalne z poszanowaniem rosnących na działce drzew – opowiada Sawicka.

Przedszkole jako poligon dla zmysłów

Ideą autorki jest wspieranie przedszkolaków w rozwoju zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, smaku, równowagi i percepcji. Dlatego zaprojektowała cztery sale sensoryczne. Każda skupiałaby się na wspomaganiu rozwoju innych zmysłów.

Każda sala byłaby tam też związana nazwą z jednym wrocławskich zabytków, a przed pomieszczeniami znalazłyby się ich makiety – co miałoby wzmacniać poczucie lokalności i edukować.

- Dokształcałam się w kwestii edukacji przedszkolnej, rozwoju i potrzeb dzieci przedszkolnych – opowiada studentka. – W tym samym czasie spędzałam też wakacje z siostrzeńcami w wieku przedszkolnym i to oni dali mi oni dużą dawkę wiedzy i inspiracji. To zresztą ich rysunki można zobaczyć na ścianach we wnętrzach zaprojektowanych przeze mnie sal.

Laureaci poszczególnych etapów i finału mogą liczyć na wiele nagród – są m.in. wyjazdy na tydzień designu do Mediolanu i Bolonii, staże w najlepszych międzynarodowych biurach architektonicznych, także w Paryżu, Lwowie i Warszawie oraz nagrody finansowe.

Pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama