wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Przybywa miejsc przedszkolnych we Wrocławiu

We Wrocławiu mamy coraz więcej miejsc w przedszkolach. Aktualnie w naszym mieście jest budowanych sześć nowych przedszkoli dla blisko 1400 maluchów. Trzy z nich (z 725 miejscami) otwarte zostaną już we wrześniu. We wszystkich przedszkolach prace idą zgodnie z harmonogramem. Zobaczcie!

Reklama

Więcej miejsc przedszkolnych we Wrocławiu

Z roku na rok zwiększa się liczba miejsc we wrocławskich przedszkolach. W kolejnych rejonach miasta powstają nowe placówki. Zarówno te budowane przez gminę, jak i przez inwestorów prywatnych w ścisłej współpracy z miastem.

Zapewnienie miejsc w przedszkolach to jedno z głównych zadań gminy, z którego Wrocław znakomicie się wywiązuje. Od 2019 roku powstało 5246 nowych miejsc w tego typu placówkach i powstają kolejne. Przede wszystkim na osiedlach, które się rozbudowują, tj. na Maślicach, Lipie Piotrowskiej czy w rejonie Krzyków i Partynic.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Dzięki nowym placówkom zdecydowana większość dzieci dostaje się do przedszkola pierwszego wyboru w pierwszym etapie rekrutacji. W tym roku to aż 92%. W ubiegłym roku było to ok. 88%. Także dla każdego rekrutowanego dziecka jest miejsce we wrocławskiej placówce.

We Wrocławiu od lat sprawdza się model współpracy z inwestorem zewnętrznym, który buduje przedszkola, a miasto dofinansowuje ich funkcjonowanie. Te placówki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od 2019 roku w tego typu placówkach powstało blisko 4 tys. miejsc.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Trzy nowe przedszkola otwarte od września

Obecnie we Wrocławiu powstaje sześć nowych przedszkoli, trzy z nich zostaną otwarte już we wrześniu. Będzie to przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej, w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej oraz przy ul. Rajskiej. We wszystkich tych przedszkolach prace idą zgodnie z harmonogramem.

Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Cynamonowej

Przedszkole, które powstaje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej, to placówka budowana przez miasto dla 200 przedszkolakówNowoczesne przedszkole na Lipie Piotrowskiej będzie miało: osiem sal (każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem), salę rekreacyjną czy zewnętrzne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw. Obiekt również będzie ekologiczny – z zielonym dachem, instalacją fotowoltaiczną.

Obecnie w placówce przy ul. Cynamonowej trwają ostatnie prace wykończeniowe zarówno w samym budynku, w salach, jak i w bezpośrednim otoczeniu placówki. Polegają one na montażu ostatnich elementów instalacyjnych oraz wyposażenia oraz pielęgnacji zieleni. Na zewnątrz gotowe są już m.in. boiska, bieżnia i place zabaw.
Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Koszt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej to ok. 87 mln złotych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 26 przy ul. Cynamonowej mat. pras.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 26 przy ul. Cynamonowej

Przedszkole w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej

Tego typu placówka powstaje też w Przyjaznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Białostockiej. Przedszkole, które budowane jest przez inwestora zewnętrznego w ścisłej współpracy z miastem, już we wrześniu przyjmie 325 dzieci. W sumie w budynku przedszkolnym będzie 12 sal przedszkolnych z własnymi toaletami i dwa pomieszczenia do zabaw. Na zewnątrz będą boiska oraz kolorowe place zabaw.  

Jak podkreśla inwestor, wewnątrz budynku Przyjaznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego prace wykonane zostały już w ok. 95%. W przyszłym tygodniu rozpocząć się ma meblowanie pomieszczeń.

W pomieszczeniach zakończony został montaż sufitów podwieszanych wraz z lapami, ściany zostały pomalowane, a na podłogach wykładzina elastyczna. W salach zamontowane zostały również grzejniki. W łazienkach pojawiła się już armatura sanitarna.
Damian Ostropolski, przedstawiciel inwestora

Z kolei na zewnątrz trwają prace przy budowie boiska wielofunkcyjnego, układaniu sieci zewnętrznych, chodnika, parkingu oraz drogi dojazdowej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej - budowa mat. pras.
Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej - budowa

Przedszkole przy ul. Rajskiej

Przez inwestora prywatnego budowane jest także przedszkole przy ul. Rajskiej, gdzie powstaje osiem sal dla najmłodszych oraz wielofunkcyjna sala m.in. do zajęć ruchowych i występów maluchów. W placówce będą też pokoje do zajęć indywidualnych oraz wózkownia. Z kolei na zewnątrz, poza placem zabaw, powstanie miejsce, gdzie dzieci wspólnie z nauczycielami będą sadziły warzywa, kwiaty i krzewy owocowe.

Jak zapewnia inwestor, placówka dla 200 maluchów, będzie gotowa na przyjęcie dzieci 2 września.

Prace idą zgodnie z harmonogramem. Została nam już tylko tzw. wykończeniówka. Sale przedszkolne są już praktycznie gotowe, tak jak i cała elewacja. Teraz m.in. wyposażamy toalety i pomieszczenia gospodarcze. Budowany jest także parking i przygotowywany plac zabaw.
Andrzej Nowicki, inwestor prowadzący przedszkole

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkole przy ul. Rajskiej - budowa mat. pras.
Przedszkole przy ul. Rajskiej - budowa

Przedszkole przy ul. Lekcyjnej budowane przez prywatnego inwestora

Trwa także budowa przedszkola przy ul. Lekcyjnej – dla 350 przedszkolaków. Tam inwestor prywatny wznowił już prace budowlane.

Powstaje tam obiekt parterowy z 14 salami przedszkolnymi i dwoma do zajęć dodatkowych, jadalnią, salą gimnastyczną i zapleczem kuchennym. W budynku będzie także wyraźnie wydzielona przestrzeń biurowa i socjalna.

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej

W maju ruszyła też budowa przedszkola przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Zwycięskiej. Będzie to nowoczesne, 8-oddziałowe przedszkole wyposażone w salę rekreacyjną - w sumie dla 200 dzieci. Na zewnątrz powstaną place zabaw oraz boiska.

Obiekt wyposażony będzie również w wiele rozwiązań ekologicznych, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania placówki i negatywnego wpływu na środowisko. Obecnie wykonawca zgodnie z harmonogramem, realizuje prace rozbiórkowe.
Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej, który buduje miasto, zostanie uruchomiony we wrześniu 2026 roku. Koszt budowy to blisko 90 mln złotych.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej - wizualizacja mat. pras.
Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej - wizualizacja

Przedszkole przy pl. Piłsudskiego

Nowe publiczne przedszkole powstaje też przy pl. Piłsudskiego, w budynku po Centrum Kultury Agora (wykupionym przez prywatną spółkę). Obecnie budynek ten przechodzi kapitalny remont pod nadzorem konserwatora. Docelowo powstanie w nim m.in. publiczne przedszkole prowadzone przez podmiot zewnętrzny na ok. 120 miejsc. Planowane uruchomienie placówki – czerwiec 2025 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl