wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przedwojenne dokumenty odkryto na Uniwersytecie Medycznym

Przedwojenne poniemieckie druki, źródło: UMW

Rzadkiego odkrycia dokonali pracownicy remontujący zabytkowy budynek dawnej apteki na terenie kampusu UMW przy uli. Chałubińskiego 7. Przedwojenne poniemieckie druki aktów urodzenia i pokwitowań wynagrodzeń znaleziono na strychu.

Reklama

Dokumenty odkryto podczas remontu dachu

Plik dokumentów pochodzących z przedwojennego Breslau, zachowanych w bardzo dobrym stanie, znaleźli w czasie prac remontowych robotnicy budowlani. Niewypełnione druki pochodzące z początku XX w., pisane jeszcze ozdobnym gotykiem, przez sto lat przeleżały, w budynku dawnej apteki.

Budynek, gdzie znaleziono dokumenty, powstał pod koniec XIX w. na pięciohektarowej działce między dzisiejszymi ulicami: Chałubińskiego, Mikulicza-Radeckiego, Pasteura i Skłodowskiej-Curie, gdzie jeszcze kilka lat temu mieściła się właśnie apteka szpitala uniwersyteckiego. Najprawdopodobniej przed wojną swoją siedzibę miała tam administracja.

– Ściągając poszycie dachu, zobaczyliśmy, że pod dachówkami leżą papiery, przysypane cienką warstwą gruzu, niczym niezabezpieczone, bardzo stare pochodzące jeszcze z Breslau – mówi Rafał Pawlik, pracownik firmy budowlanej, który znalazł dokumenty.

Akty urodzenia i pokwitowania odbioru wynagrodzeń

Pisane gotykiem dokumenty to głównie egzemplarze aktów urodzenia, z kwestionariuszem kilkunastu szczegółowych pytań dotyczących między innymi pochodzenia rodziców, języka ojczystego, stanu cywilnego, wykonywanego zawodu czy wyznania. Po wypełnieniu druki miały trafić do Urzędu Statystycznego w Berlinie.

Poniemieckie dokumenty odkryto w budynku dawnej apteki, źródło: UMW

– Znalezienie tych dokumentów z początku XX w. to dla nas wielka niespodzianka i zarazem prezent. Dzieje się to bowiem akurat w momencie, gdy intensyfikujemy nasze działania związane z powołaniem do życia dużego muzeum Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ma ono zintegrować rozproszone jednostki i stworzyć jedno muzeum historyczne, pokazujące wspaniałą historię naszej uczelni powołanej jeszcze w 1811 r. Ostatnie historyczne znalezisko z pewnością zasili zbiory naszego muzeum — tłumaczy prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem UMW.

Po remoncie, który ma zakończyć się późną wiosną 2022 r., budynek dawnej apteki zyska drugie życie i będzie pełnił funkcję dydaktyczną.

 Czytaj też: Nieznany Wrocław: darmowe leki z uniwersyteckiej apteki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama