Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Rusza program zdalnej opieki dla seniorów. Sprawdź, w czym rzecz
We Wrocławiu ruszył program teleopieki dla seniorów UMW
We Wrocławiu ruszył program teleopieki dla seniorów

We Wrocławiu rusza bezpłatny miejski projekt zdalnej opieki dla seniorów, którego celem jest poprawa ich komfortu i bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia życia. Sprawdź, na czym to wszystko polega i jak można wziąć w tym udział. Rekrutacja już się zaczęła!

8 maja wystartuje we Wrocławiu trzyletni program zdalnej opieki dla seniorów, dzięki któremu pięciuset mieszkańców Wrocławia będzie mogło korzystać ze sprzętu, który pomaga w sytuacji zagrożenia życia oraz ze wsparcia wykwalifikowanych ratowników medycznych i teleopiekunów. Pięćdziesiąt osób spośród nich będzie miało również dostęp do kompleksowego wsparcia psychologicznego.

Właśnie ruszyła rekrutacja dla chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Troszczymy się o naszych seniorów, o ich zdrowie i komfort,  a program teleopieki jest kolejnym wyrazem tej troski. Po pilotażu, w którym poznaliśmy potrzeby seniorów, czas na pełny program: trzyletnią zdalną opiekę dla pięciuset wrocławian, którzy dzięki niej w sytuacji zagrożenia będą mogli szybko otrzymać niezbędną pomoc.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Projekt to wynik współpracy Wrocławia oraz firmy Telemedycyna S.A.  Koszt: blisko 2 mln zł.

Na czym polega teleopieka?

– Zadaniem tego programu jest dawanie poczucia bezpieczeństwa, a w razie potrzeby ratowanie życia seniorom, którzy mieszkają samotnie lub długo przebywają w domu sami, a potrzebują monitorowania funkcji życiowych. Opaska, którą otrzymają uczestnicy programu, przekazuje do Telecentrum informacje na temat tego, co się dzieje z ich organizmem. Jeśli zarejestruje coś niepokojącego, np. zmieni się sposób pracy serca seniora, natychmiast wyrusza do niego pomoc – wyjaśnia Dorota Feliks, dyrektor Wroclawskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

– Ważnym elementem programu teleopieki będą usługi świadczone przez ratowników medycznych, teleopiekunów i psychologów – dodaje Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Na co mogą liczyć uczestnicy programu?

Każdy senior, który zdecyduje się na udział w programie, może liczyć na:

• Sprzęt. Uczestnik otrzyma bezpłatną opaskę z przyciskiem życia oraz tzw. centralkę z przyciskiem wsparcia – urządzenia, za pomocą których można się połączyć telefonicznie z całodobowym Centrum Teleopieki, by wezwać pomoc, uzyskać wsparcie albo uruchomić sieć pomocową.
  • Dostęp do Centrum Teleopieki. Z ratownikiem medycznym będzie można skontaktować się 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, natomiast od poniedziałku do piątku, w godz. 9 - 17, można również liczyć na wsparcie teleopiekunów i psychologów.
  • Szkolenie. Każdy uczestnik programu odbędzie szkolenie z obsługi otrzymanych urządzeń, które zostanie przeprowadzone stacjonarnie lub za pośrednictwem infolinii (tel. 800-707-089), dostępnej od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16.

Kto może wziąć udział w programie?

W projekcie może wziąć udział osoba, która:

• mieszka we Wrocławiu
  • ma 60 i więcej lat
  • posiada Wrocławską Kartę Seniora (lub jest gotowa ją założyć)
  • ma sieć pomocową - minimum jedną osobę (np. sąsiada lub kogoś z rodziny), na którą może liczyć i która ma klucz do jej mieszkania
  • posługuje się językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym
  • ma telefon komórkowy lub stacjonarny

Jak można dołączyć do programu?

Chcesz wziąć udział w programie?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Można to zrobić na trzy sposoby:

• za pomocą strony internetowej teleopieka.wroclaw.pl
  • dzwoniąc na darmową infolinię tel.800-707-089
  • osobiście, w punkcie stacjonarnym w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora przy Placu Dominikańskim 6 we Wrocławiu czynnym w poniedziałki i piątki od godziny 9 do 14.

Odbierz niezbędne urządzenia. Do domu uczestnika programu wraz z materiałami informacyjnymi dostarczy je kurier najpóźniej tydzień przed uruchomieniem usługi.

Dowiedz się, jak korzystać z urządzeń. Możesz to zrobić za pomocą infolinii lub stacjonarnie.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia