wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przebiegł maraton w promieniach arktycznego słońca... o północy

prof. Jan Chmura, fot. archiwum prywatne

68-letni profesor Jan Chmura z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego pokonał kolejny – 16 maraton, którego trasa przebiegała tym razem pomiędzy Biegunem Północnym a Kołem Polarnym w Arktyce. Naukowiec rok temu pokonał maraton na Antarktydzie. W maratonach zaczął brać udział już po 60. urodzinach, a teraz ma na koncie Koronę Maratonów Ziemi.

Reklama

Fizjolog prof. Jan Chmura, mówi, że Midnight Sun Tromso Marathon odbył się w wyjątkowych warunkach w czasie białej nocy, gdzie słońce świeci przez 24 godziny, a temperatura kształtowała się w granicach 4-10 stopni. Bieg w promieniach arktycznego słońca o godz. 23.00 wyzwalał świetne samopoczucie wśród 1000 zawodników.

– Trasa biegu z jednej strony trudna, a z drugiej bajeczna, wiodła wśród ośnieżonych szczytów gór, lodowców, zatok, fiordów. Ostre, czyste polarne powietrze, powodowało, że przez większość dystansu biegło się dobrze, pomimo narastającego zmęczenia. Jednak załamanie się pogody w końcowej fazie biegu miało wpływ na uzyskany wynik – dodaje profesor.

Maraton za maratonem

Po pokonaniu poważanego kryzysu na 30 km profesor zdobył ostatecznie, podobnie jak na Antarktydzie drugie miejsce. Po bardzo wyczerpującym biegu maratońskim organizm niebywale szybko zregenerował się. Na drugi dzień był gotowy do startu w kolejnym maratonie.

prof. Jan Chmura, fot. archiwum prywatne

– Paradoks arktycznego maratonu polegał na tym, że biegło się lepiej na podbiegach o różnej długości i wysokości, niż zbiegało się z wzniesień. Porównując oba egzotyczne maratony, znacznie trudniejszy okazał się maraton na Antarktydzie – zaznacza profesor.

Start w maratonie w Arktyce jest projektem naukowym realizowanym we współpracy z firmą Olimp z Dębicy, w ramach którego prowadzi na sobie badania kardiologiczne,  metaboliczne i gospodarki wodno-elektrolitowej.

Zdobył Koronę Maratonów Ziemi

Prof. Jan Chmura jest pierwszym profesorem w Polsce, który zdobył Koronę Maratonów Ziemi. Na cykl składa siedem biegów na siedmiu kontynentach. Zwieńczeniem był maraton w Sydney, w którym w 2016 r., 68-letni sportowiec zajął 3. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Na początku 2016 r. wrocławianin zaliczył maraton na AntarktydzieProfesor w maratonach zaczął brać udział już po 60. urodzinach, wcześniej biegał hobbistycznie na krótszych dystansach.

W ramach Korony Największych Maratonów Świata wrocławski profesor wystartuje w październiku 2017 r. w kolejnym maratonie, tym razem w Chicago w USA.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama