3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Wątpliwości wynikają z niewiedzy – prof. Marcin Drąg o szczepieniach

„Zaszczepieni wracamy do szkoły!” pod takim hasłem 4 września w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się akcja szczepień przeciwko COVID-19. O badaniach nad szczepionkami i wątpliwościach rozmowa z prof. Marcinem Drągiem z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Od początku pandemii zajmuje się Pan związkami mającymi wpływ na COVID-19. Jakie są najnowsze wyniki tych badań?

Obecnie zajmujemy się głównie poszukiwaniem nowych związków ukierunkowanych na stworzenie nowych leków. Badania te dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy związków naturalnych. Przetestowaliśmy już ponad 400 takich związków z różnego rodzaju z roślin, praktycznie z całego świata.

Wyselekcjonowaliśmy kilka, które są naprawdę bardzo obiecujące.  Można powiedzieć, że przekształcamy tzw. folklor science w prawdziwą naukę. Choć uważa się, że produkty naturalne nie odgrywają zbyt wielkiej roli w leczeniu wirusów, to wiele firm zauważa obecnie bardzo duży wzrost sprzedaży określonych produktów naturalnych. Dlatego poszliśmy tym tropem i przetestowaliśmy te związki. Oczywiście te wyniki będą publicznie dostępne, więc każdy będzie mógł się z nimi zapoznać.

Natomiast druga ścieżka, którą się obecnie poruszamy, to tworzenie związków w oparciu o badania, które przeprowadziliśmy w zeszłym roku. Tutaj przede wszystkim skupiamy się na związkach, które są już znane z innych leków. Badamy je zarówno w naszym laboratorium, jak i we współpracy z innymi laboratoriami, które pracują na prawdziwym wirusie. Mamy tu kilka ciekawych wyników, które już wkrótce udostępnimy.

Czytaj też: Raper TEDE w nowej roli. Rusza kampania „Szczepan się Szczepi"

Czy badania te przekładają się na tworzenie leków na koronawirusa?

Oczywiście. Biorąc pod uwagę, że ludzie nie chcą się szczepić, leki te będą naprawdę potrzebne. Są to dwie grupy. Pierwsza to leki klasyczne przeciwwirusowe, czyli mające zwalczyć wirusa. Natomiast drugi tym leków to są te wyciszające układ immunologiczny, a więc reakcję organizmu po ataku koronawirusa. My zajmujemy się przede wszystkim tą pierwszą grupą, czyli lekami przeciwwirusowymi. Poszukujemy nowych związków, które mogłyby zostać zastosowane w tej terapii.

Czytaj też: Raper TEDE w nowej roli. Rusza kampania „Szczepan się Szczepi"

Jakie znaczenie mają szczepionki w zwalczaniu pandemii?

Uważam, że mają tu kluczowe znaczenie. Wiemy przecież, że wiele chorób zostało pokonanych szczepionkami, jak czarna ospa czy polio. Także te na grypę chronią nas skutecznie przed zachorowaniem. Szczepionki na koronawirusa, które mamy na rynku polskim, w bardzo dużym stopniu zapobiegają zachorowaniom. Jak twierdzą lekarze, którzy pracują na oddziałach zakaźnych, aż 99 proc. osób, które są ich pacjentami, a więc ciężko przechodzą zakażenie, to osoby niezaszczepione. To pokazuje jak w rzeczywistości skuteczne są szczepienia.

Czytaj też: prof. MArcin Drąg – 30 Kreatywnych Wrocławia

Mimo to wiele osób obawia się, czy są one bezpieczne dla ich zdrowia. Co Pan o tym sądzi?

Szczepionki przeciw koronawirusowi, które są obecnie stosowane, są bardzo zaawansowane technologicznie. Te, które zostały wprowadzone na rynek europejski i amerykański, zostały naprawdę gruntownie przebadane. Są bardzo bezpieczne, co widzimy po setkach milionów osób, które już je przyjęły. Dlatego naprawdę nie ma się czego obawiać. Firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki, ujawniły ich składy. Każdy więc może sobie sprawdzić w internecie, co zawierają. Nie ma w nich nic toksycznego.

Niedawno rozpoczęły się szczepienia dzieci. Czy rodzice nie powinni mieć tu żadnych obaw?

Mam dwoje dzieci w wieku 14 i 16 lat i zostały one zaszczepione w pierwszym możliwym terminie. Kontrowersje wokół szczepień najmłodszych zbudowane są na niewiedzy lub przesądach z przeszłości. Za chwilę dzieci pójdą do szkoły. Wiadomo, że kultura noszenia maseczek i trzymania dystansu nie jest tam specjalnie przestrzegana. Będą więc się tam bardzo szybko zarażały i to wariantem delta, a w domu będą zarażały swoich bliskich. W związku z tym, najprawdopodobniej pod koniec września, w październiku i listopadzie będziemy mieli do czynienia z bardzo poważną czwartą falą pandemii. Dlatego też, jeśli mamy możliwość zaszczepienia siebie i swoich dzieci, to bardzo do tego zachęcam.

„Zaszczepieni wracamy do szkoły!” - akcja szczepień w Centrum Historii Zajezdnia

Spotkania / W plenerze / Akcje społeczne / Zdrowie
Termin 4 września 2021 od 10:00 do 16:00

Miejsce Centrum Historii Zajezdnia

Zobacz

Cały czas działamy w programie Nauka Przeciw Pandemii. Każdy może wejść na jego stronę i przeczytać, jak działają szczepionki, jakie są mechanizmy ich działania i jak przebiega COVID-19. Znajdują się tam opinie zarówno lekarzy, jak i naukowców oraz wirusologów, którzy naprawdę mają ogromną wiedzę na temat koronawirusa. Myślę, że warto zapoznać się z tymi materiałami.

Dziękuję za rozmowę.