wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prezydent Wrocławia we Lwowie [ZDJĘCIA]

Uroczystość na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie w 76. rocznicę pomordowania profesorów lwowskich uczelni

Rozmowy z merem Lwowa, spotkanie Ossolińskie i udział w uroczystość na Wzgórzach Wuleckich, ku czci pomordowanych lwowskich profesorów – to tylko niektóre z punktów wizyty we Lwowie, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. 

Reklama

Prezydent Wrocławia – Mer Lwowa

Podczas wizyty we Lwowie Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia spotkał się z Andrijem Sadowym, merem Lwowa. Prezydent Wrocławia wpisał się do księgi pamiątkowej (na zdjęciu).

– Z ogromnym podziękowaniem za wspaniałe i bardzo aktywne partnerstwo, z wyrazami szacunku dla najpiękniejszego miasta Ukrainy. Niech żyje Lwów miasto tak ważne dla Wrocławia i Polski – napisał Rafał Dutkiewicz.

Od 2002 r. Lwów jest miastem partnerskim Wrocławia. Wrocław współpracuje z 10 miastami, z czego osiem to miasta europejskie.

Andrij Sadowy, mera Lwowa i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia z małżonkami

Spotkania Ossolińskie

Rafał Dutkiewicz we Lwowie uczestniczył w „Spotkaniach Ossolińskich”, które odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w gmachu dawnej Biblioteki Baworowskich (obecnie Pałac Sztuki im. Tatiany Omeliana Antonowyczów, oddział Biblioteki im. W. Stefanyka). Prezydent Wrocławia mówił m.in. o partnerstwie obu miast, dobrych relacjach i współpracy (także w ramach ESK 2016: Lwów we Wrocławiu) oraz o tym, że obecnie wielu Ukraińców we Wrocławiu znajduje pracę i wiąże z miastem plany na przyszłość.

„Spotkania Ossolińskie”, organizowane są od 2006 roku pod patronatem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, stanowią ważny element współpracy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. Uczestniczą w nich przedstawiciele kultury, nauki i polityki. Tematy poruszane na wykładach to często najważniejsze zagadnienia historii i czasów współczesnych. Odsłonięcie tablicy na dawnej siedzibie Ossolineum [ZDJĘCIA].

Prezydent Wrocławia uczcił lwowskich profesorów

W przeddzień 76. rocznicy  zamordowania przez hitlerowców profesorów lwowskich uczelni prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar na Wzgórzach Wuleckich.

W lipcu 1941 r. po wkroczeniu do Lwowa Niemcy aresztowali kilkudziesięciu wykładowców tamtejszych uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskich. Razem z uczonymi zatrzymano członków ich rodzin, gości, którzy znajdowali się w ich domach. W egzekucji 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich zamordowano kilkadziesiąt osób. Wśród zabitych byli m.in. rektor UJK Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, pisarz i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W lipcu w jednej z kolejnych egzekucji zginął prof. Kazimierz Bartel, były premier.

 

 Uroczystość na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie w 76. rocznicę pomordowania profesorów lwowskich uczelni, fot. UM Wrocławia.

W 1991 r. staraniem rodzin pomordowanych na miejscu zbrodni postawiono niewielki obelisk. W 2011 r. z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i przy wsparciu ówczesnego mera Lwowa na Wzgórzach Wuleckich wybudowano pomnik ku czci pomordowanych lwowskich uczonych.

Czytaj także – Lwów, najładniejsze miasto Ukrainy – Rafał Dutkiewicz

W poniedziałek 3 lipca Rafał Dutkiewicz i przedstawiciele wrocławskiego środowiska akademickiego złożyli pod pomnikiem kwiaty. Natomiast wrocławskie obchody zbrodni zaplanowano na wtorek 4 lipca pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama