ESK 2016: Lwów we Wrocławiu

Na podróż w głąb Ukrainy zaprasza w kwietniu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Kwiecień będzie bowiem miesiącem Lwowa we Wrocławiu. Czeka nas mnóstwo wydarzeń – koncertów, spotkań, animacji dla dzieci, pokazów filmowych, wystaw. W samym sercu miasta działać będzie Lwowska Uliczka, gdzie będzie można spróbować ukraińskich smaków.


- Po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury zdarza się, żeby uczestniczyło w niej miasto, które jest spoza Unii Europejskiej – mówi Krzysztof Maj, dyrektor ESK Wrocław 2016. – Być może dzięki nam Komisja Europejska zechce kształtować ten konkurs w nowy sposób, bo przecież kultura jest jedna, nie ograniczają jej polityczne granice ani żadne zasieki.

– Nie zapominamy o tradycji i historii, ale we Wrocławiu pokażemy nową, współczesną Ukrainę – wyjaśnia Rafał Koziński, współorganizator Miesiąca Lwowskiego. – Lwów odgrywa rolę soczewki, dzięki której można zajrzeć w głąb kultury całej Ukrainy.

Przez blisko 30 dni Lwów będzie dzielił z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a do Wrocławia przyjedzie blisko 300 ukraińskich artystów – muzyków, pisarzy, malarzy, performerów, reżyserów.

Miesiąc Lwowski zainauguruje wystawa „Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia”. Od 1 kwietnia na sześciu piętrach kamienicy w Rynku 25 (dawna Moda Polska) będzie można zobaczyć blisko 200 prac 50 współczesnych artystów z Ukrainy.

– Ukrajins’kyj Zriz, czyli Ukraiński Przekrój, to prezentacja ukraińskiej sztuki współczesnej, która pokazuje, jak różnorodne i wielokulturowe jest oblicze Ukrainy – mówią organizatorzy. W kamienicy zobaczymy malarstwo, rzeźbę, instalacje, wideoart, sztukę mediów cyfrowych, performance.

Wydarzenia, które odbędą się w kwietniu, podzielono na sześć bloków tematycznych. Muzyka to koncerty ukraińskich muzyków, jak Hycz Orchestr, Shatur-Gudur, Dagadana czy jazzmanów. Usłyszymy też autorskie projekty, nowe eksperymentalne brzmienia, muzycy zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż po kulturach ukrainy. Koncerty odbywać się będą w Starym Klasztorze (cykl Posłuchaj Ukraińskie), w Klubokawiarni Lwowska Pod Klepsydrą, w Klubie Poczytanka w Przejściu Garncarskim (cykl Dźwięki ze Wschodu), na plenerowo na Lwowskiej Uliczce, w którą zmieni się Przejście Garncarskie (cykl Muzyka na ulicy).

W cyklu Literatura/Debaty czekają na spotkania z ukraińskimi i polskimi pisarzami – Jurijem Andruchowyczem, Ireną Karpą, Iwanem Bajdakiem, Bohdanem Zadurą, Wirą Baładyniuk, Dymytro Antoniukiem, Andrijem Bondarem i Ziemowitem Szczerkiem. W programie także Noc Ukraińskiej Poezji i Muzyki Non Stop.

W cyklu Film zobaczymy w Kinie Nowe Horyzonty nie tylko znane tytuły kina ukraińskiego sprzed lat, ale przede wszystkim  filmy młodych, współczesnych twórców. – Udało się nam przetłumaczyć filmy, które jeszcze nigdy nie były pokazywane w Polsce – podkreśla Olga Chrebor, koordynatorka Lwowskiego Miesiąca. Warto wybrać się do kina, bo będzie to jedna z nielicznych okazji by poznać ukraińskie produkcje z lat 2011-2015.

Dzieci natomiast będą mogły wziąć udział w warsztatach robienia masek, w warsztatach muzycznych z zespołem Dagadana, pomalować artystyczne pisanki, zbudować własne instrumenty, a nawet nauczyć robić się ukraińskie lalki.

Na cały miesiąc Przejście Garncarskie zmieni się w Uliczkę Lwowską. Staną tam stoiska z kuchnią ukraińską. – Będzie można spróbować lwowskiej kawy, pralinek i cukierków, chałwy, a także dań kuchni tatarskiej, jak czebureki, będą też strucle galicyjskie, smażone pierogi – opowiada Maria Artemiuk, odpowiedzialna z Lwowską Uliczkę. – Staną też stoiska rzemiosła, tzw. majsternie, w których będą powstawać wyroby ze skóry, ceramiki, obrazy na szkle, będą pisane ikony, zabawki. Swoje stanowisko będą mieć też kowale – opowiada. Lwowska Uliczka będzie działać codziennie od godz. 12.00 do 21.00.

Z Lwowskiej Uliczki kursować będą meleksy turystyczne do Hali Stulecia, by zainteresowani mogli obejrzeć Panoramę Plastyczną Dawnego Lwowa.

Więcej informacji i cały program Miesiąca Lwowskiego

Zgłoś uwagę