wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Prezydenci Oksfordu i Wrocławia podpisali umowę o partnerstwie

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Sajjad Malik, wiceprezydent Oksfordu

Edukacja, sport, turystyka, ochrona zabytków – to podstawowe zakresy współpracy Wrocławia i Oksfordu. – Lista wspólnych działań nie jest zamknięta, liczymy na to, że ciągle będą pojawiać się nowe pomysły na to, jak najlepiej wykorzystać partnerstwo naszych miast – podkreślają prezydenci.

Reklama

Władze Oksfordu reprezentował wiceprezydent miasta Sajjad Malik. W uroczystości w Sali Sesyjnej Rady Miasta udział wzięli także rektorzy wrocławskich szkół wyższych, radni. Gościem specjalnym był prof. Norman Davies, wybitny brytyjski historyk, autor wielu książek dotyczących historii Europy i Polski, współautor monumentalnej historii Wrocławia - „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego”.

Poszukiwania bliźniaka

Z propozycją nawiązania współpracy partnerskiej wystąpiła delegacja Oksfordu w trakcie swojej wizyty we Wrocławiu wiosną tego roku. Władze angielskiego miasta szukały bliźniaczego ośrodka na kontynencie, aby przez współpracę na poziomie lokalnym ograniczyć skutki brexitu.

13 września wrocławska Rada Miejska jednogłośnie zaakceptowała porozumienie. W środę 3 października w Ratuszu prezydent Wrocławia i wiceprezydent Oksfordu podpisali umowę o partnerstwie.

- Podczas spotkania z panem wiceprezydentem Oksfordu odkrywaliśmy podobieństwa naszych miast. Oba miasta swoją stronę akademicką uważają za najważniejszą – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Sajjad Malik: - Liczymy na współpracę w wielu sferach. Najważniejsza obejmuje oczywiście studentów, ale zależy nam także na relacjach w zakresie sportu, turystyki, ochrony zabytków.

Na ścisłą współpracę liczy Paweł Rańda, olimpijczyk, wioślarz, trener wioślarskiej osady Politechniki Wrocławskiej. – Będziemy chcieli z wioślarską reprezentacją Wrocławia rywalizować z uniwersyteckimi zespołami z Oksfordu. Dzięki temu porozumienia będzie to łatwiejsze do zorganizowania – mówi Paweł Rańda.

Liczący ok. 160 tysięcy mieszkańców Oksford to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich na świecie. Miasto jest globalnym liderem w dziedzinach edukacji, badań i nauki.

Nauka i technologia

Oksfordzkie szkoły wyższe prowadzą projekty badawcze w dziedzinie biotechnologii, przetwarzania danych, technologii kwantowych i robotyki. Największą rolę odgrywają związane z uniwersytetem sektory wydawnicze, naukowe i technologiczne.

- Bardzo się cieszę, że budujemy relacje między Oksfordem, miastem z bogatą tradycją akademicką, a Wrocławiem, który jest jednym z dynamiczniej rozwijających się ośrodków uniwersyteckich w Europie. – mówił Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, podczas wizyty w Oksfordzie.

Oksford to również miasto bardzo dobrze rozwinięte turystycznie, odwiedzane przez prawie siedem milionów turystów rocznie. – Zapewniłem pana prezydenta, że teraz liczba turystów wzrośnie o kilkadziesiąt tysięcy wrocławian – mówił Rafał Dutkiewicz.

Miasta partnerskie Oksfordu: Bonn (Niemcy), Grenoble (Francja), Leiden (Holandia), Perm (Rosja), Leon (Nikaragua),  Umeĺ  (Szwecja), Saskatoon (Kanada).

O partnerstwie Wrocławia i Oksfordu więcej czytaj TUTAJ

Partnerstwo z Oksfordem wpisuje się w przyjętą Strategię Rozwoju Wrocławia i stwarza szansę na realizację wspólnych projektów, ze szczególnym uwzględnieniem płaszczyzny współpracy uczelni wyższych, ochrony środowiska oraz spraw społecznych.

Oksford będzie piętnastym miastem partnerskim Wrocławia, obok: Bredy (Holandia), Charlotte (Stany Zjednoczone), Drezna (Niemcy), Grodna (Białoruś, partnerstwo zawieszone) Guadalajary (Meksyk), Hradec Králové (Czechy), Kowna (Litwa), Lille (Francja), Lwowa (Ukraina), Ramat Gan (Izrael), Reykjavíku (Islandia), Wiesbaden (Niemcy), Wilna (Litwa) oraz Vienne (Francja).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama