wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Policja ostrzega: uważaj na sylwestrowe oferty last minute i oszustów w internecie! Mogą wyczyścić Ci konto

Oferowanie do wynajmu nieruchomości, która nie istnieje. Podszycie się pod właściciela obiektu i oszukańczy wynajem. Policja oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed oszustami w sieci i fałszywymi, sylwestrowymi ofertami last minute, które mogą pojawić się na portalach społecznościowych i sprzedażowych przed Nowym Rokiem. Nie daj się oszukać!

Reklama

Na stronie wrocławskiej policji mundurowi przytaczają kilka możliwych wariantów oszustwa, które mogą nas spotkać na portalach społecznościowych i sprzedażowych, szczególnie przed Nowym Rokiem. Oto one:

 • oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje;
 • podszycie się pod właściciela nieruchomości i oszukańczy wynajem miejsc na internetowych portalach sprzedażowych;
 • przygotowanie strony łudząco podobnej do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu;
 • wyłudzenie danych/środków od właściciela wynajmowanego obiektu z wykorzystaniem portali społecznościowych lub sprzedażowych (np. wpłata zaliczki poprzez uznanie karty kredytowej).

Nie daj się oszukać! Sprawdzaj dokładnie sylwestrowe oferty last minute 

„Ostrzegamy, by ze zwiększoną uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów,  pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami. Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami”. 
policja.pl

Policja zwraca uwagę, że początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać bez zarzutu, jednak po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z kontaktem z daną osobą. To powinno skłonić nas do ponownego zweryfikowania oferty. 

Może zdarzyć się także, że oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na portalu sprzedażowym.

„Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem, np. poprzez komunikator WhatsApp, będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od niego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego”.
policja.pl

Na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

 • atrakcyjność ogłoszenia w stosunku do jego ceny;
 • lokalizacja miejsca za pomocą kamer i programów umożliwiających podgląd okolicy;
 • zapoznanie się z opiniami innych klientów, szczególnie z tymi negatywnymi; 
 • korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych;
 • nigdy nie podawaj danych poufnych takich, jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numer karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.

FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, ZBP - Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Główna Policji

źródło: policja.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl