4. Pogoda na koniec kwietnia i majówkę. Czy dotrze do nas pył znad Sahary?

Końcówka kwietnia przyniesie nam wysokie temperatury oraz saharyjski pył z Afryki. Będzie zauważalny zwłaszcza po deszczu, gdy ukaże się na samochodach, ulicach czy szybach w postaci żótłej albo pomarańczowej mazi. U niektórych osób może wywołać problemy alergicze, ale jest nietrudny do zmycia czy sprania. Zobacz, jaka będzie pogoda w ostatnich dniach kwietnia i na majówkę we Wrocławiu.

Pył saharyjski – skąd się wziął i jak go rozpoznać?

Nie po raz pierwszy pył z piasków Sahary dociera daleko na północ. Wywołuje go szeroki, zimny niż nad Półwyspem Iberyjskim i zachodnim Morzem Śródziemnym. Mocne wiatry z południowych niznin kierują ku Europie masywne ilości piasku z Sahary, przede wszystkim z Algierii. Teraz przez kolejne dwa-trzy dni, kiedy będziemy mieć kontakt z niżową pogodą, saharyjski pył przemieszcza się wolno na północny wschód.

Ilość pyłu znad Afryki jest na tyle duża, że widać to na niebie nad zachodnią i południową Europą – robi sie ono żłóto-pomarańczowe, przypomina kolor piasku, bywa mętne. Najlepiej to widać w czasie wschodów i zachodów słońca.

Pył może też osiadać na ziemi. Co istotne, wraz z nim dociera ciepłe powietrze, a to zapowiada bardzo ciepłe dni. Przekonać się, że pył dotarł tam, gdzie żyjemy, można po tzw. brudnym deszczu – wraz z kroplami opadów spadają także drobne ziarenka piasku. Taki deszcz brudzi ubrania, ulice, domy czy karoserie pojazdów.

Takie deszcze zapowiadane są przez synoptyków na środę, 24 kwietnia, w województwach południowych, zachodnich i centralnych.

Gorący czwartek i piątek

Saharyjski pył jest zapowiedzią wysokich temperatur – także we Wrocławiu – 25 i 26 kwietnia. Gorące powietrze z południa przyniesie w niektórych regionach Polski temperatury nawet do 28 st. C w cieniu.

We Wrocławiu odczuwalne wartości ciepła będą oscylować wokół 26 st. C. W nocy zaś z czwartku na piątek będzie się utrzymywała temperatura ok. 10 st. C na plusie, a w piątek rano znów będzie bardzo gorąco.

Wstępnie prognozuje się zmianę pogody już w piątek po południu, a wieczorem burze obejmą pas od południowego zachodu po wschód.

Sobota i niedziela z ochłodzeniem

Wysokie temperatury w sobotę, 27 kwietnia, będą dotyczyły wschodnich krańców Polski. Tam zaś, gdzie przejdą burze, już tak ciepło nie będzie. Zapanują wiosenne temperatury 17-23 st C. W niedzielę natomiast, 28 kwietnia, temperatura spadnie jeszcze o kilka stopni.

Kolejne, ostatnie dni kwietnia we Wrocławiu pod znakiem deszczu i średnio +17 st. C.

Zobacz, jak zapowiada się pogoda na majówkę we Wrocławiu

Środa, 1 maja

• biomet neutralny

Sobota, 4 maja