4. Po kilku latach udało się sprzedać kamienicę przy ul Poniatowskiego. Inwestorem spółka z Katowic

Magdalena Pasiewicz,

Na zdjęciu: sprzedana przez miasto kamienica przy. ul. Poniatowskiego 6 Magdalena Pasiewicz
Na zdjęciu: sprzedana przez miasto kamienica przy. ul. Poniatowskiego 6

Nieruchomość znajduje się na pograniczu Ołbina i Nadodrza. Po kilku latach nieudanych prób sprzedaży, znalazła w końcu nabywcę. Zainteresowana inwestycją w tym miejscu jest firma z Katowic, która za nieruchomość zaoferowała ponad 8 mln zł.

Budynek przy ul. Poniatowskiego 6 przez kilka ostatnich lat stał pusty i wielokrotnie próbowano go sprzedać. Udało się. Należącą do Gminy Wrocław XIX-wieczną kamienicę zakupiła w ostatnim czasie spółka z Katowic.

Przetarg zakończył się 28 lutego z kwotą wywoławczą 6 mln 286 tys. zł. Ostatecznie nowy właściciel, czyli Black Pearl Property z Katowic zapłaci ponad 8 mln 234 tys. zł.

Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu: sprzedana przez miasto kamienica przy. ul. Poniatowskiego 6</p> Magdalena Pasiewicz
Na zdjęciu: sprzedana przez miasto kamienica przy. ul. Poniatowskiego 6

Black Pearl Property nie zdradza jeszcze planów dotyczących budynku

Nieruchomość znajduje się na obszarze, dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia i wszystkie prace remontowe, nowy właściciel przeprowadzić będzie mógł pod okiem konserwatora zabytków.

Przed rozpoczęciem prac, spółka będzie musiała złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Co tam powstanie?

- Dopiero wygraliśmy przetarg i musimy najpierw zapłacić za nieruchomość. Jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o planach na przyszłość - mówi Piotr Mateja, członek zarządu w Black Pearl Property.

Pochodząca z Katowic spółka Black Pearl Property inwestowała już we Wrocławiu. W 2021 r. kupili za ponad 8 mln złotych wystawione przez gminę dwa budynki mieszące się przy ul. Kniaziewicza 36 i 38. Do tej pory jednak nie udało się wyremontować tych, również zabytkowych kamienic.

W budynku znajdowały się mieszkania komunalne

Sprzedany właśnie budynek przy ul. Poniatowskiego 6 znajduje się po sąsiedzku z dawnym szpitalem, który kilka lat temu został wyremontowany i powstały w nim apartamenty oraz mieszkania. Rewitalizację przeszły okalające szpital ogrody.

W kamienicy zaś, mieściły się kiedyś mieszkania komunalne. Nieudane próby remontu i sprzedaży sprawiły, że budynek był w coraz gorszym stanie, choć trzeba przyznać - wygląda całkiem dobrze. Teraz ma szansę, podobnie jak szpital, odzyskać wartość użytkową.

Kamienica przy Poniatowskiego o powierzchni około 2 578 m2 ma, poza lokalami mieszkalnymi na piętrach, również lokale użytkowe w parterze o łącznej powierzchni 121,13 m.kw. Lokale mieszkalne zajmują 1 753,14 m.kw.