°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

4. Plac Nowy Targ zatętni życiem

Miasto wybrało operatora strefy rekreacyjno-gastronomicznej na placu Nowy Targ. Została nim firma Food & Event Group, która jeszcze w te wakacje postawi na placu food trucki, parasole oraz drewnianą pergolę z bogatą roślinnością. Nie zabraknie też kulturalno – artystycznych imprez.

Ożywić plac Nowy Targ, stworzyć tam strefę spotkań i wypoczynku oraz miejsce, gdzie można dobrze zjeść – to główny cel ogłoszonego przez miasto konkursu na zagospodarowanie wschodniej strony placu. Zwyciężyła koncepcja Food & Event Group, która m.in. zakłada postawienie na placu leżaków, a także food trucków i wozów gastronomicznych.

– Wybrany operator planuje na placu Nowy Targ postawić przynajmniej dwa food trucki ze zróżnicowanym asortymentem gastronomicznym - od burgerów, pizzy, dań kuchni dalekiego wschodu i wegańskiej po kuchnie bałkańską. Będzie też food truck barowy z lodami rzemieślniczymi, rower z kawą oraz wózek z lemoniadą. Dzięki temu wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie, a plac stanie się miejscem wypoczynku oraz spotkań mieszkańców miasta oraz turystów – mówi Zuzanna Morska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Właściciel każdego food trucka zobowiązany będzie do korzystania wyłącznie z grilli gazowych lub elektrycznych, a jednorazowe talerze będą w większości biodegradowalne. Operator planuje też nie wprowadzać w obieg „foliówek”.

Wizualizacja placu Nowy Targ - lato

Pergola ozdobiona bluszczem i girlandami

Docelowo jednak, jedną z największych atrakcji będzie drewniana pergola, na której zamontowane zostaną żagle (lub markiza), które zapewnią cień i będą chronić przed deszczem. Podobnie jak parasole, które ustawione zostaną od wschodniej strony placu Nowy Targ.

Co więcej, pergola ozdobiona zostanie bluszczem oraz girlandą świetlną. Staną przy niej też donice z zielenią.

- Z kolei, w sezonie zimowym operator planuje zainstalować na placu system przesuwnych tafli szklanych, który pozwoli stworzyć miejsce, dające wrażenie przebywania w otwartej przestrzeni. Coś na wzór zimowego ogrodu – opowiada Zuzanna Morska.

Wizualizacja placu Nowy Targ - zima

Imprezy kulturalno – artystyczne

Pierwszymi imprezami, na które zaproszeni zostaną wrocławianie będą: wielkie otwarcie strefy z food truckami, Burgerowe Mistrzostwa Wrocławia oraz Świąteczny Zlot Food Trucków.

- Docelowo tych imprez będzie jeszcze więcej. Operator zaproponował nam bogaty kalendarz imprez. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, jeszcze ograniczony, ale w przyszłym odbywać się będzie jedno wydarzenie miesięcznie w sezonie, a w 2022 r. tego typu atrakcje będą co dwa tygodnie – podkreśla Zuzanna Morska.

Operator strefy rekreacyjno-gastronomicznej odpowiedzialny będzie za zagospodarowanie i organizację imprez na placu Nowy Targ przez trzy lata.

Miasto chce ożywić plac Nowy Targ