wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozliczenie PIT 2024. Jak wypełnić i do kiedy można składać deklaracje za 2023 rok?

Powoli mija termin składania deklaracji podatkowych za rok 2023. Podatnicy mogą złożyć PIT jeszcze tylko do końca miesiąca. Przesłanie dokumentów jest obowiązkiem regulowanym ustawą. Podatnicy mogą to zrobić na kilka różnych sposobów. Jak wypełnić zeznanie podatkowe? Sprawdź poniżej.

Reklama

Składanie deklaracji PIT to coroczny obowiązek każdej osoby osiągającej przychody podlegające opodatkowaniu. Niezależnie od tego, czy pochodzą one z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło, czy też z działalności gospodarczej lub emerytury, podatnik musi poinformować o swoich przychodach odpowiedni urząd skarbowy, i tym samym rozliczyć się w odpowiednim terminie. Sprawdź, jak złożyć zeznanie podatkowe w 2024 roku! 

Jak złożyć PIT w 2024 roku?

Obecnie mamy kilka możliwości złożenia wniosku PIT. Deklaracje wciąż oczywiście można wypełnić odręcznie i zanieść bezpośrednio do urzędu skarbowego lub przesłać Pocztą Polską. 

Ministerstwo Finansów zachęca jednak do korzystania z usługi Twój e-PIT, dzięki której w wygodny sposób rozliczymy podatek online. W tym roku, po raz pierwszy z tego rozwiązania, mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Na stronie są dostępne wstępnie rozliczone zeznania podatkowe, które wystarczy sprawdzić i ewentualnie uzupełnić.

Jaki formularz PIT wybrać? Zmiany w 2024

Podstawowym kryterium, którym należy się kierować, jeśli chodzi o wybór PIT, jest źródło uzyskiwanych dochodów. Najczęściej wybieraną przez Polaków deklaracją podatkową jest PIT-37. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę, zlecenie i dzieło oraz emeryci.

W tym roku wśród formularzy podatkowych znalazły się trzy nowości:

  • PIT-28 – do tej pory był on skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Obecnie można go stosować również do od rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – to deklaracja, która służyła do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowanej. Aktualnie jest stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych,
  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz. Dzięki niemu rozliczymy się z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym.

Warto również pamiętać o zmianach w przepisach z ubiegłego roku. Dotyczą one m.in. PIT-2. Od 1 stycznia 2023 r. dzięki formularzowi składamy oświadczenia o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu, stosowaniu zwolnień podatkowych czy też kwotach zmniejszającej podatek nawet u 3 płatników. PIT-2 umożliwi również złożenie deklaracji osobom uzyskującym dochody z umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Zwrot podatku z PIT. Jak szybko dostaniemy pieniądze?

Jeżeli w zeznaniu podatkowym wyjdzie nadpłata, urząd skarbowy zwróci nam pieniądze na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Ile ma na to czasu? Ministerstwo Finansów podaje, że zwrot podatku otrzymamy w ciągu:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - w przypadku rozliczenia w formie papierowej,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - w przypadku rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Do kiedy trzeba złożyć PIT za 2023 rok?

Deklaracje podatkowe za ubiegły rok można składać już od 15 lutego. Podatnicy, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas tylko do 30 kwietnia 2024 r.

Również do końca tego miesiąca należy złożyć PIT-28 wykorzystywany np. przy ryczałcie za prywatny najem mieszkania. To zmiana w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to ostatecznym terminem był ostatni dzień lutego.

Warto też pamiętać o terminie uregulowania ewentualnej należności związanej z niedopłatą podatku. Czas na rozliczenie z urzędem skarbowym jest taki sam, jak na złożenie samego zeznania, czyli do 30.04.2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl