4. Oto nowi terytorialsi, wśród nich też kobiety, z Dolnego Śląska. Ponad 20 nowych żołnierzy jest z Wrocławia [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu widać nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w sobotę składali przysięgę na świdnickim Rynku materiały prasowe WOT

Było uroczyście i wzruszająco. Ponad 80 nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę przysięgę w Świdnicy. Ochotnicy z całego Dolnego Śląska, wśród nich ponad 20 z Wrocławia, wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. Była to już 17. przysięga żołnierzy 16 DBOT. W Brygadzie obecnie służy ponad 1700 terytorialsów. Zobaczcie zdjęcia nowych żołnierzy.

Najpierw przez 16 dni szkolili się intensywnie poznając wojskowe rzemiosło na obiektach wojskowych w Kłodzku. Uroczystą przysięgę złożyli w Świdnicy. Teraz będą służyć na terenie Dolnego Śląska.

– Doświadczenia historyczne nauczyły nas Polaków, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią zabiegać nieustannie, każdego dnia od nowa. Że musimy być czujni wobec różnego typu zagrożeń. Dlatego polska armia przechodzi proces modernizacji, który zakłada zarówno wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt, jak też zwiększenie liczebności żołnierzy gotowych stawić czoła potencjalnym zagrożeniom – mówił do swoich najmłodszych żołnierzy płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Dlatego z dumą dzisiaj patrzę na was - moi żołnierze! Swoją decyzją o wstąpieniu w szeregi Sił Zbrojnych pokazaliście, że rozumiecie wyzwania obecnego czasu i jesteście gotowi do obrony swoich bliskich i swojej Ojczyzny - dodał Barański.

Uroczystość zakończyła się defiladą dolnośląskich terytorialsów. Po uroczystości Dolnoślązacy zebrani na świdnickim Rynku mogli przyjrzeć się uzbrojeniu używanemu przez żołnierzy 16 DBOT i zdobyć informacje o zasadach służby wojskowej. Wszyscy też zostali zaproszeni do spróbowania wojskowej grochówki.

Źródło: materiały prasowe