4. Oto nowi radni Rady Miejskiej Wrocławia. Wspólnie z prezydentem zostali zaprzysiężeni w ratuszu [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu wybrany na II kadencję prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas Sesji Inauguracyjnej Rady Miejskiej Wrocławia z zaświadczeniem o wyborze na urząd fot. UM Wrocławia

We wtorek 7 maja w Sali Wielkiej Ratusza odbyła się uroczysta część Sesji Inauguracyjnej Rady Miejskiej Wrocławia. Ślubowanie złożyli radni Rady Miejskiej i po nich prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W pozostałej części programu – już w sali sesyjnej im. Ignacego Jana Paderewskiego – podczas sesji miał zostać wybrany Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Ale tak się nie stało. Obrady przełożono na 8 maja, na godzinę 11.

Rada Miejska Wrocławia – lista radnych IX kadencji

Z list Koalicji Obywatelskiej mandaty uzyskali:

• Igor Wójcik,
  • Mateusz Żak,
  • Ewa Wolak,
  • Marzena Bogusz.

Z listy Prawa i Sprawiedliwości:

• Łukasz Kasztelowicz,
  • Karolina Mrozowska,
  • Andrzej Kilijanek,
  • Robert Pieńkowski,
  • Dariusz Piwoński,
  • Łukasz Olbert,
  • Sławomir Śmigielski,
  • Michał Kurczewski.

Z listy Komitetu Wyborczego Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy:

• Dominik Kłosowski,
  • Anna Kołodziej;
  • Jarosław Krauze,
  • Jacek Sutryk,
  • Bartłomiej Ciążyński,
  • Robert Maślak.

Pierwszą sesję Rady Miejskiej otworzył radny senior – Tadeusz Grabarek.

Radni składali ślubowanie tekstem:„WIERNY KONSTYTUCJI I PRAWU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE OBOWIĄZKI RADNEGO SPRAWOWAĆ GODNIE, RZETELNIE I UCZCIWIE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE DOBRO MOJEJ GMINY I JEJ MIESZKAŃCÓW”. Można było do tych słów dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Ślubowanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

Po radnych ślubowanie do tekstu roty złożył Prezydent Jacek Sutryk.

,,OBEJMUJĄC URZĄD PREZYDENTA MIASTA, UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ, ŻE DOCHOWAM WIERNOŚCI PRAWU, A POWIERZONY MI URZĄD SPRAWOWAĆ BĘDĘ TYLKO DLA DOBRA PUBLICZNEGO I POMYŚLNOŚCI MIESZKAŃCÓW MIASTA''.

Powiększ obraz: <p>Prezydent Jacek Sutryk po ślubowaniu podczas Sesji Inauguracyjnej Rady Miejskiej Wrocławia</p> UM Wrocławia

Prezydent pogratulował nowym miejskim radnym. – Kampania dla wszystkich w nią zaangażowanych była, z pewnością, egzaminem obywatelskiej dojrzałości, w którym mogliśmy zweryfikować swoje pomysły, postrzeganie Wrocławia. Sądzę też, że wynieśliśmy z niej ogromną wiedzę, ale i motywację w pracy dla naszego miasta – mówił Jacek Sutryk.

Wybrany na drugą kadencję prezydent podkreślał, że wykonując obowiązki prezydenta Wrocławia bierze odpowiedzialność nie za ćwierć, połowę, ale całość wrocławskich spraw. – Dlatego składając to ślubowanie składam je wobec wszystkich wrocławianek i wrocławian, obojętnie, czy głosowali na mnie, czy innego kandydata – zaznaczył prezydent Jacek Sutryk.

I apelował: „Przed nami, jak wierzę, czas przełomu, kadencja ogromnej szansy, której nie wolno nam zmarnować. Naszym wspólnym zadaniem jest dać impuls do realizacji kluczowych dla mieszkańców projektów”.

Po złożeniu ślubowania Prezydent Wrocławia oraz radni Rady Miejskiej odebrali z rąk Komisarza Wyborczego, Macieja Skórniaka a także zastępcy Przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej Karola Cieśli zaświadczenie o wyborze na urząd.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Pozostała część programu sesji odbyła się już w sali sesyjnej im. Ignacego Jana Paderewskiego (Sukiennice 9). Radni wybierali Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia.

W pierwszym głosowaniu nie wybrano przewodniczącym Igora Wójcika („za” głosowało 15 radnych, „przeciw” 20 radnych, wstrzymało się 2 radnych).

W końcu 7 maja nie wybrano przewodniczącego Rady Miejskiej. Obrady przełożono na 8 maja, na godzinę 11.