wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wśród laureatów BohaterON

Znamy zwycięzców II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich – statuetki przyznane zostały za projekty promujące historię Polski XX wieku, realizowane w 2019 r. i 2020 r. Wśród wyróżnonych znalazł się Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia.

Reklama

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 25 osób, firm, instytucji i organizacji w 7 kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i pasjonat. Nagrodę Specjalną – jako wyraz uznania zasług za przywracanie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – otrzymała Ewa Siemaszko oraz Władysław Siemaszko. Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju, wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności (14 grudnia br.) i miało charakter transmisji online. 

– Sukces I edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, którą realizowaliśmy w 2019 r., zachęcił nas do kontynuacji tej inicjatywy i bardzo wyraźnie pokazał, o jak wielu wspaniałych projektach osób prywatnych, firm, instytucji i organizacji jeszcze nie wiemy, a które z całą pewnością powinny ujrzeć światło dzienne – w szerszej niż dotychczas perspektywie. Warto, byśmy sami opowiadali naszą historię, doceniali jej znaczenie i pielęgnowali pamięć o niej. Do tego też zachęcamy, realizując II edycję Nagrody – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni Nagrody i organizatorka projektu BohaterON – włącz historię! 

Wyróżniono wrocławski ośrodek „Pamięć i Przyszłość” w kategorii Instytucja

Instytucja debiutowała słynną wystawą „Pociąg do historii”. Wystawa zlokalizowana w kilku wagonach odwiedziła około 50 miejscowości. Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa i otwarcie Centrum Historii Zajezdnia w miejscu historycznej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 r. doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską „Solidarność”.

– BohaterOn to nagroda ciesząca się prestiżem, przyznawana osobom i instytucjom prowadzącym edukację historyczną i obywatelską. Cieszy nas, że Centrum Historii Zajezdnia, jest dostrzegane i doceniane za swoją działalność w skali ogólnopolskiej. To potwierdzenie, że filozofia dialogu i budowania wspólnoty, jaką przyjmujemy w naszej instytucji, ma sens. To wyróżnienie także dla licznych wrocławian, którzy na różne sposoby tworzą i wspierają Centrum Historii Zajezdnia – mówi Marek Mutor Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. – Nagroda nosi imię Powstańców Warszawskich – warto przypomnieć, że Wrocław jest największym, po stolicy, skupiskiem Powstańców i ich rodzin. W zajezdni pielęgnujemy także pamięć o Nich – dodaje.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 r., aby utrwalać i promować dorobek historyczny i kulturowy stworzony przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. Ośrodek zbieranie świadectw historii rozpoczął jeszcze zanim formalnie rozpoczął działalność we Wrocławiu. Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich stanowiła zwieńczenie działań prowadzonych w ramach V edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!. Akcja prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 r. realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów walk o stolicę, blisko 1 milion złotych przeznaczonych na pomoc bezpośrednią dla Powstańców, 22 laureatów Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich oraz ponad 700 tysięcy uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama