wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spotkanie reprezentantów metropolii polskich

To już trzecie spotkanie we Wrocławiu w sprawie ustawy metropolitalnej. Jej uchwalenia chcą największe miasta Polski. Przy jednym stole zasiedli reprezentanci miast i obszarów metropolitalnych, którzy zainteresowani są praktycznymi rozwiązaniami regulującymi funkcjonowanie metropolii.

Reklama

Ustawa, nad którą pracują reprezentanci polskich metropolii, ma wspierać współpracę gmin i powiatów w różnych obszarach, w tym w pozyskaniu środków finansowych na inwestycje w zakresie transportu publicznego, edukacji i gospodarki odpadami.

W Barbarze przy ul. Świdnickiej w środę 14 lutego o konkretnych rozwiązaniach rozmawiali przedstawiciele: Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi, Poznania i Lublina oraz Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Ze stolicy Dolnego Śląska w wydarzeniu brali udział m.in.: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Magdalena Okulowska z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Jacek Kowalski z Aglomeracji Wrocławskiej, Michał Wiącek z Biura Strategii Miasta Wrocław, Jacek Pluta z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Łukasz Medeksza z Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta, dr hab. Jerzy Korczak i urzędnicy z Biura Strategii Miasta.

<p>Spotkanie reprezentant&oacute;w miast Polski w Barbarze w sprawie założeń do ustawy metropolitarnej (14.02.2024)</p> Mirosława Kuczkowska
Spotkanie reprezentantów miast Polski w Barbarze w sprawie założeń do ustawy metropolitarnej (14.02.2024)

– Wrocław od początku jest zainteresowany współtworzeniem rozwiązań, które dadzą nam narzędzia formalne i prawe – powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, witając gości.

Wiceprezydent odwołał się do spotkania, które miało miejsce rok temu. To wówczas pojawił się pomysł rozpoczęcia prac nad ustawą metropolitalną.

– W połowie minionego roku Rada Unii Metropoli Polskich zdecydowała, że zaczynamy pracę nad kierunkami rozwoju, które doprowadzą nas do ustawy ramowej. W tamtym roku, pod koniec października, spotkaliśmy się, i ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustawa ramowa –powiedział Jakub Mazur. – Istotą dzisiejszego spotkania jest powiedzenie sobie, gdzie jesteśmy teraz i gdzie chcemy być w przyszłości.

Ustawa metropolitalna ma za zadanie zintensyfikować współpracę gmin i powiatów, wzmocnić podejście do wspólnych wyzwań oraz umożliwić pozyskanie środków finansowych, m.in. na inwestycje z zakresu transportu publicznego, edukacji czy gospodarki odpadami. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama