3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Nowy rok szkolny: dzieci wrócą do szkół
Nowy rok szkolny: dzieci wrócą do szkół Pexels
Nowy rok szkolny: dzieci wrócą do szkół

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział podczas konferencji, że 1 września dzieci wrócą do szkół. Są nowe wytyczne dla uczniów i nauczycieli, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w placówkach edukacyjnych.

– Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Chcemy, żeby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolny był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach i dlatego planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie w szkołach – mówił minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej.

Wytyczne dla szkół

Wytyczne dla placówek edukacyjnych zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia, związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły. (Zobacz załączony plik poniżej).

– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia – wymieniał minister.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń.

Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Dyrektorzy szkół stworzą regulaminy

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii.

Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności.

Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny”.

Trzy możliwe warianty funkcjonowania szkół

25 sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje o trzech możliwych wariantach funkcjonowania szkół. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MEN, szkoły w powiatach ze strefy żółtej i czerwonej będą mogły funkcjonować inaczej niż w pozostałych częściach kraju. W sytuacjach zwiększonego zagrożenia epidemiologicznego przewiduje się przejście na system mieszany lub na wariant zdalny, gdy cała szkoła przejdzie na nauczanie na odległość.

Wariant tradycyjny

• Obowiązują ogólne GIS, MZ i MEN dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020.

Wariant mieszany

• Wytyczne na podstawie opinii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiplogicznej
  • Zajęcia w mniejszych grupach lub dla części klas (np. klasy I-III zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne)
  • Dla uczniów pozostających na kwarantannie