4. Będzie nowe Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Zdrowia Psychicznego; w tle wizualizacja budynku fot. Oleksandr Poliakovsky

We Wrocławiu powstanie nowe Centrum Zdrowia Psychicznego. To miejsce przeznaczone dla osób pełnoletnich, będących w kryzysie zdrowia psychicznego i z doświadczeniem choroby psychicznej. We wtorek (7 listopada) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby. Jakie udogodnienia czekają tam na pacjentów? Kiedy otwarcie? Zobaczcie szczegóły.

We Wrocławiu dbamy o zdrowie psychiczne

Nowy obiekt Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje przy ul. Stalowej. Inwestorem jest Wrocławskie Centrum Zdrowia, miejski podmiot, który prowadzi w sumie dziesięć placówek medycznych na terenie Wrocławia.

Miasto Wrocław jest organem założycielskim i prowadzącym dla Wrocławskiego Centrum Zdrowia, które ma pod swoją opieką ponad 30 tys. mieszkańców. To nie tylko podstawowa opieka medyczna, ale także specjalistyczna i kilka przychodni na terenie miasta. Rozbudowa placówki przy ul. Stalowej zwiększy dostępność do opieki psychiatrycznej i komfort pacjentów.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– W badaniach obserwujemy, że odsetek osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży, wymagających wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego jest większy, a nie mniejszy. Wierzę, że za kilka miesięcy spotkamy się tu ponownie, żeby oddać mieszkańcom to ważne miejsce na medycznej i zdrowotnej mapie Wrocławia – dodaje.

Co będzie w środku? Ile czasu potrwa budowa?

W nowo powstałym obiekcie znajdą się: dzienny oddział psychiatryczny, gabinety lekarskie oraz zabiegowe, sale terapeutyczne, świetlice, pracownia kulinoterapii, a także część administracyjna.

Już w 2019 roku pilotażowo rozpoczęliśmy projekt Wrocławskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, czyli kompleksowego wsparcia i leczenia naszych pacjentów. Był to pierwszy tego typu projekt na Dolnym Śląsku i jeden z niewielu w Polsce. W naszym zespole są terapeuci, psychoterapeuci i psychiatrzy, ale u nas można znaleźć nie tylko pomoc medyczną, ale także prawną i socjalną.
Maciej Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia

Powiększ obraz: Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Stalowej mat. pras.
Wizualizacja Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Stalowej

Budowa nowego Centrum Zdrowia Psychicznego potrwa 15 miesięcy i pochłonie 8 mln złotych z budżetu Wrocławskiego Centrum Zdrowia.

Dążymy do tego, by mapa Dolnego Śląska pokryła się Centrami Zdrowia Psychicznego. Środki na psychiatrię powinny być większe i mam nadzieję, że będą większe.
Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Stalowej we Wrocławiu

Do nowego budynku przy ul. Stalowej 50 przeniesiona zostanie główna siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego, mieszcząca się obecnie w wynajmowanym budynku przy ul. Ostrowskiego 13c. Nowa placówka ma pomóc jeszcze większej liczbie pacjentów, a powstaje na terenie istniejącej przychodni "Grabiszyn", gdzie rozebrano część budynku i rozpoczęto rozbudowę. Dzięki temu utworzone zostaną dwa odrębne obiekty służby zdrowia.