3. Inwestycje
  4. Oskar Zięta zapowiada nową rzeźbę dla Wrocławia. Ozdobi inwestycję mieszkaniową
Wizualizacja Apartamentów przy Parku Szczytnickim w widoku panoramicznym RealCo
Wizualizacja Apartamentów przy Parku Szczytnickim w widoku panoramicznym

Autor Nawy, Oskar Zięta, zapowiada przy parku Szczytnickim 7,5-metrową rzeźbę inspirowaną Iglicą. Postawi ją na terenie realizowanej inwestycji mieszkaniowej składającej się z 10 budynków. Odsłonięcie dzieła zaplanowane jest na drugą połowę 2024 r.

Przy parku Szczytnickim (nieopodal skrzyżowania al. Kochanowskiego z Różyckiego) trwa budowa 10 budynków mieszkalnych. Inwestorem jest spółka RealCo Property Investment and Development, która we Wrocławiu przebudowała Młyn Maria w centrum, a teraz wyburza niedziałającą przychodnię Practimed na południu, żeby postawić w jej miejscu blok Nowa Pabianicka.

Ozdobą inwestycji nowa rzeźba Oskara Zięty

Deweloper traktuje Apartamenty przy Parku Szczytnickim jako inwestycję flagową. Jej ozdobą będzie nowa rzeźba Oskara Zięty – architekta i projektanta (studio we Wrocławiu, warsztat w Zielonej Górze), autora Nawy stojącej na Wyspie Daliowej. Inspiracją jego kolejnego dzieła jest Iglica.

Iglica zaprojektowana przez Stanisława Hempla jest moją ulubioną rzeźbą we Wrocławiu. Stalowa, minimalistyczna, genialna technicznie. Iglica ukazana na tle innego arcydzieła, Hali Stulecia zaprojektowanej przez Maxa Berga, widniała na wielu widokówkach i przez lata była symbolem miasta, zanim zawładnęły nim krasnale.
Oskar Zięta

Artysta, którego prace są w kolekcjach monachijskiej Pinakoteki, paryskiego Pompidou czy w muzeach montrealskim i zuryskim, zapowiada wielkoformatowe dzieło sztuki, zbudowane z 7,5-metrowych elementów, które nie tylko nawiąże do przeszłości, ale równocześnie wprowadzi do niej wymiar futurystyczny.

Iglica zawsze mnie inspirowała i bardzo chciałem nadać jej nowe życie. Pierwszy raz stało się tak za sprawą przechodniej statuetki dla Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław, który otrzymał ją jako pierwszy, przekazał Iglicę dalej, niczym symboliczny klucz otwierający to wydarzenie w kolejnych miastach.
Oskar Zięta

Kiedy nowa rzeźba Oskara Zięty we Wrocławiu

Zięta wykona rzeźbę w autorskiej technologii FiDU, polegającej na odkształcaniu blachy pod wysokim ciśnieniem w celu uzyskania lekkich nadmuchanych form. Odsłonięcie instalacji jest zaplanowane na trzeci kwartał 2024 roku.

Celem naszego wspólnego projektu jest wniesienie nowej energii w tą piękną i zabytkową część Wrocławia, a szczególnie świeże spojrzenie na znajdujące się tam niezwykłe dzieła architektury.
Maciej Gotkiewicz, członek zarządu RealCo Property Investment and Development

Inwestycja Apartamenty przy Parku Szczytnickim to 10 trzypiętrowych budynków, w których znajdą się 133 mieszkania o powierzchni od 41 do 126 metrów kwadratowych. Prace budowlane, które rozpoczęły się wiosną, poprzedziło wyburzenie starych obiektów magazynowo-biurowych, kotłowni i stacji transformatorowej. Koniec budowy zapowiadany był początkowo na pierwszy kwartał 2025 roku.

Źródło: materiały prasowe