3. Inwestycje
  4. Powstaje nowy budynek Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu – zdjęcia z budowy
Z lewej wizualizacja nowego budynku, z prawej budynek sądu apelacyjnego w październiku 2023, ulica, samochody Oleksandr Poliakovsky

W centrum miasta, przy nasypie kolejowym, od kilkunastu miesięcy trwa budowa siedziby sądu apelacyjnego. Jest potrzebna, ponieważ w obecnej brakuje miejsca. Nowa powinna być gotowa w lipcu 2025 roku. Jak wyglądała w październiku? Pokazujemy na zdjęciach.

U zbiegu ulic Zielińskiego i Piłsudzkiego firma Mirbud buduje siedzibę Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Prace rozpoczęły się w połowie 2022 roku. W październiku 2023 roku gotowe były żelbetowe konstrukcje wszystkich poziomów oraz prawie wszystkie ściany wewnętrzne. Okna w większości są powstawiane. Trwa m.in. wylewanie posadzek, konstruowanie dachu, montaż instalacji.

Termin zakończenia budowy zaplanowany jest na grudzień 2024 roku. Do użytku budynek powinien być oddany w lipcu 2025 r. Zaprojektowała go pracownia Czora & Czora z Katowic.

W ramach inwestycji rozpoczęła się przebudowa układu drogowego w rejonie ulic Kolejowej i Zielińskiego. To zadanie powinno skończyć się w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku.

Nowa siedziba sądu spełni wszystkie wymagania

Obecnie sąd apelacyjny mieści się w dwóch budynkach:

• przy ul. Energetycznej 4
  • i ul. Powstańców Śląskich 124.

Sędzia Małgorzata Lamparska informuje, że ich funkcjonalność znacznie odbiega od standardów przewidzianych dla instytucji publicznych, w szczególności wobec osób z niepełnosprawnościami. Poza tym są za małe, zatem sąd musi wynajmować dodatkowe pomieszczenia w budynku przy ulicy Namysłowskiej, na potrzeby działów IT.

Nowa siedziba spełni wszystkie wymagania i będzie wystarczająco duża (jeden poziom podziemny i pięć wyżej, parking zewnętrzny). Teraz używane budynki pozostaną w zasobach Skarbu Państwa i będą wykorzystywane na cele statutowe sądów powszechnych działających na terenie Wrocławia.