4. Z Partynic zniknęły baraki mieszkalne z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku
Rozbiórka baraków mieszkalnych na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych - Partynice fot. WTWK

Na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice wyburzono budynki, które powstały tutaj w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Sprawdź, czemu służyły, dlaczego trzeba je było rozebrać i co pojawi się w ich miejscu.

W budynku wielorodzinnym, a właściwie niepodpiwniczonym parterowym baraku, w którego skład wchodziło osiem mieszkań, przez kilkadziesiąt lat mieszkali pracownicy Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice, m.in. pracownicy techniczni, stajenni i trenerzy koni wyścigowych.

Jak informuje WTWK, przestarzała drewniano-murowana konstrukcja z dwuspadowym dachem krytym papą nie wytrzymała próby czasu. Jej stan techniczny w ciągu ostatnich lat drastycznie się pogorszył, co zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców, dlatego WTWK wraz z Wydziałem Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu sukcesywnie przeprowadzał lokatorów do mieszkań zastępczych.

Powiększ obraz: Rozbiórka baraków mieszkalnych na Partynicach fot. WTWK
Rozbiórka baraków mieszkalnych na Partynicach

Decyzja o wyburzeniu budynków została podjęta już kilka lat temu, ale przeprowadzki tylu osób nie dało się zorganizować natychmiast: lokatorzy musieli dojrzeć do nieuchronnego rozwiązania, a miasto potrzebowało czasu, by znaleźć im odpowiednie mieszkania.
Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych

Powiększ obraz: Rozbiórka baraków mieszkalnych na wrocławskich Partynicach fot. WTWK
Rozbiórka baraków mieszkalnych na wrocławskich Partynicach

Ostatnie mieszkające w tym budynku osoby przeniosły się do nowych mieszkań pod koniec 2022 roku. W połowie lutego rozpoczęła się rozbiórka, która została już ukończona.

Jeszcze kilka lat temu planowano, że na miejscu baraków powstanie plac zabaw, jednak takie miejsce  – Konikowo – powstało już kilkadziesiąt metrów dalej. Na razie miejsce po wyburzonych barakach ma po prostu powiększyć tereny zielone Partynic: po usunięciu wszelkich pozostałości na terenie zostanie wysiana trawa.

Źródło: WTWK