4. Murale Wrocławia. "Płynąc przez miasto" i "Wrocławianka"
Z lewej mural "Wrocławianka" na bloku z twarzą kobiety, z prawej część muralu "Płynąc przez miasto" z mężczyzną płynącym łódką wśród budynków Tomasz Hołod

"Wrocławianka" powstała pod koniec ubiegłego roku przy ul. Słonimskiego. Mural "Płynąc przez miasto", który możemy podziwiać na dwóch ścianach budynku przy ul. Gdańskiej, wcześniej. Autorem obydwu malowideł - naszym zdaniem bardzo udanych - jest wrocławianin Dawid Celek, absolwent Politechniki Wrocławskiej, zawodowo zajmujący się projektowaniem graficznym, realizacją murali i projektowaniem architektonicznym. Jego prace możemy oglądać w wielu miastach w Polsce.

Praca Dawida Celeka "Płynąc przez miasto" została wyłoniona w drodze konkursu. Mural możemy zobaczyć na bloku przy ul. Gdańskiej 1. Kobieta i mężczyzna na dwóch różnych ścianach płyną ku sobie łodziami nad budynkami Wrocławia. Widać m.in. Katedrę Wrocławską, akademiki Kredkę i Ołówek i wieżowce Manhattanu na Grunwaldzie.

Ten mural to romantyczna opowieść o spotkaniu ludzi, pięknym Wrocławiu i Śródmieściu. Wrocław leży nad Odrą i jest z nią bardzo związany. Dlatego motyw płynięcia przez miasto wydał mi się bardzo odpowiedni. Architektoniczny kontekst dla projektu to dwie oddzielone od siebie ściany. Postacie płynące ku sobie łączą te dwie ściany. Wrocław to przecież "miasto spotkań".
Dawid Celek, autor muralu

Powiększ obraz: Mural "Płynąc przez miasto" przy ul. Gdańskiej Tomasz Hołod
Mural "Płynąc przez miasto" przy ul. Gdańskiej

We Wrocławiu można zobaczyć jeszcze inną jego pracę - "Wrocławiankę", która zdobi ścianę nowego budynku przy ul. Słonimskiego, ukończonego w listopadzie ubiegłego roku.

- Mural przedstawia postać wrocławianki - mieszkanki miasta jako jego części i nieodłącznego elementu. Postać wypełnia historia o przeszłości i bogactwie kulturowym miasta. Od dołu kompozycji przemieszczamy się od Zakładów Kolejowych ZNTK Wrocław istniejących niegdyś na terenie obecnej inwestycji poprzez śródmiejskie kamienice, aż nad Odrę, Ostrów Tumski i Biskupin. Kolorystyka muralu utrzymana jest w stonowanej, ceglanej estetyce, co nawiązuje do architektury przemysłowej, która stała tutaj historycznie.

Jak Wam się podobają murale Dawida Celeka? Bo nam bardzo. Zobaczcie w galerii zdjęcia.

Powiększ obraz: Mural "Wrocławianka" przy ul. Słonimskiego Tomasz Hołod
Mural "Wrocławianka" przy ul. Słonimskiego