wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Która szkoła zostanie najbardziej mobilnie-aktywną? Startuje konkurs „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI”
Konkurs „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI” dedykowany jest uczniom wrocławskich szkół podstawowych UM Wrocławia
Konkurs „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI” dedykowany jest uczniom wrocławskich szkół podstawowych

Jak zachęcić wrocławskich uczniów do codziennego korzystania z rowerów czy hulajnóg? Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wystartował pilotażowy konkurs „Najbardziej mobilnie-aktywna szkoła we Wrocławiu”. To forma zachęcenia uczniów do zdobywania wiedzy i szansa, by wygrać atrakcyjne nagrody. Konkurs będzie trwał przez cały rok szkolny, a w kolejnych miesiącach dużo będzie zależeć od uczniów i nauczycieli

Reklama

Program „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI”, którego elementem jest konkurs, zakłada kompleksową edukację w zakresie aktywnej mobilności – w szczególności praktycznego korzystania z jednośladów.

To ważne, by edukować najmłodszych wrocławian i promować przemieszczanie się rowerem, na hulajnodze czy pieszo. Chodzi o to, by zmieniać przyzwyczajenia transportowe uczniów, by korzystali z ekologicznych i zdrowych form transportu. Kluczowa w programie jest również edukacja z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI. Jakie są zasady konkursu?

By zostać najbardziej mobilnie-aktywną szkołą we Wrocławiu, szkoły muszą uzbierać maksymalnie sto punktów w ramach siedmiu działań.

Najważniejszym działaniem będzie realizacja przez szkoły kursów na kartę rowerową, np. w ramach zajęć techniki. Dodatkowe 10 punktów uzyskają te szkoły, które przeprowadzą je w stylu holenderskim.

Takie egzaminy odbywają się na ulicy, a nie wyłącznie na szkolnym boisku. Pierwszy tego typu egzamin miał miejsce w czerwcu, w Szkole Podstawowej nr 68. Dzięki temu najmłodsi podnoszą swoje umiejętności w praktyce i uczą się odpowiedzialności.
Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM

Bardzo ważny będzie również udział szkoły w kampanii „Rowerowy Maj” oraz rozpoczynającej się 5 września akcji Rowerowy Maj DOGRYWKA”. Szkoły, w których największy procent uczniów będzie korzystał z rowerów, hulajnóg czy wrotek, otrzymają vouchery na pokazy filmowe oraz bonusowe punkty w ramach całorocznego programu „Młodzi – Aktywnie zMOBILizowaNI".

W punktowane działania wliczona zostanie również wiosenna edycja „Rowerowego Maja". W maju 2022 r. w konkursie wzięło udział ponad 25 tysięcy dzieci – czyli co czwarty uczeń podstawówki i przedszkolak.

Liczymy na kreatywność najmłodszych oraz szkolnych koordynatorów. Punktowany będzie również udział w działaniach i zajęciach edukacyjnych, organizacja wycieczek rowerowych, konkursów czy udział w projektach „Szkolna Ulica" oraz „Aktywnie do szkoły", które już realizujemy
Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego

Istotny będzie również rozwój infrastruktury na terenach szkół, m.in. zwiększenie liczby stojaków dla rowerów czy hulajnóg.

Galeria zdjęć

Nagrody? Wiedza i pieniądze dla szkół

Zwycięzcami programu będą wszystkie dzieci, które wezmą udział w kursach, otrzymają kartę rowerową czy na stałe przesiądą się na jednoślad. Przygotowano również nagrody pieniężne dla najlepszych szkół. Dla pierwszych trzech placówek nagrody w wysokości kolejno: 12, 8 i 6 tysięcy złotych. Najlepsza z nich zyska na rok miano „Najbardziej mobilnie-aktywnej szkoły we Wrocławiu". Na nagrody może również liczyć dziesięciu najbardziej zaangażowanych koordynatorów.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl