wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wilno i Wrocław partnerami [ZDJĘCIA]

Wśród gości byli m.in.: wrocławscy radni, goście z Wilna, przedstawiciele wrocławskich uczelni, hierarchowie różnych wyznań, reprezentanci korpusu dyplomatycznego i samorządowcy z Gdańska, Warszawy, Poznania i Białegostoku.

Współpraca gospodarcza naukowa, oświatowa i samorządowa – to wszystko w ramach partnerskiej umowy Wrocławia i Wilna.

Reklama

Był tort z herbami obu miast, szampan i okolicznościowe przemówienia. Umowę o współpracy Wrocławia i Wilna podpisali Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Artūras Zuokas, mer Wilna. Uroczystość zorganizowano w czwartek, 4 września, w sali Wielkiej Ratusza, podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Wśród gości byli m.in.: wrocławscy radni, goście z Wilna, przedstawiciele wrocławskich uczelni, hierarchowie różnych wyznań, reprezentanci korpusu dyplomatycznego i samorządowcy z Gdańska, Warszawy, Poznania i Białegostoku.

– Wilno jest miastem partnerskim Lwowa, Lwów jest naszym partnerem, a dziś Wrocław i Wilno połączyła wspólna umowa – powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodał, że dla tych miast istotna jest wielokulturowa historia.

Jak podkreślono w umowie, jednym z celów porozumienia jest wzmocnienie relacji między mieszkańcami. Istotna jest także współpraca kulturalna obu miast, szczególnie w związku z Europejską Stolicą Kultury 2016.

– Wilno było Europejską Stolicą Kultury w 2009 roku. Będziemy mogli podzielić się z wami naszą wiedzą i doświadczeniem. Wierzę, że nasza współpraca będzie wzorem dla innych litewskich i polskich miast – zaznaczył Artūras Zuokas, mer Wilna i dodał, że wspólnymi projektami mogą być targi i jarmarki, w organizacji których stolica Litwy ma duże doświadczenie. W trakcie uroczystości mer Wilna wręczył prezydentowi Wrocławia, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W umowie o współpracy Wrocławia i Wilna zaznaczono, że:

–„Ma rozwijać przyjazne relacje między Wrocławiem i Wilnem, dążąc do wymiany wiedzy i doświadczenia, przede wszystkim w sferze zarządzania miastem, chroniąc dziedzictwo i tożsamość obu miast”.

Dodatkowo partnerska współpraca Wrocławia i Wilna ma obejmować: zarządzanie miastem; naukę i technikę; oświatę, sztukę i kulturę; turystykę i sport; ochronę środowiska; ochronę zdrowia i ochronę socjalną; energetykę, zabezpieczenie inżynieryjne oraz gospodarkę komunalną; transport i łączność; renowację i ochronę zabytków architektonicznych oraz strategiczne planowanie rozwoju miasta.

Miasta partnerskie

Wilno, to kolejne litewskie miasto, które będzie partnerem Wrocławia. Od 2003 roku jest nim również Kowno. Pierwsze informacje o tym, że stolice Dolnego Ślaska i Litwy będą ze sobą współpracować pojawiły się w kwietniu. Wtedy Arturas Zuokas, mer Wilna przysłał do prezydenta Wrocławia ofertę współpracy: – Jestem bardzo zadowolony z faktu, że pojawiły się nowe wspólne tematy i sfery interesów – napisał w liście i dodał, że jest przekonany, że porozumienie wzmocni relacje między mieszkańcami i kulturą obu miast oraz przyczyni się do osiągania wspólnych celów.

Wilno będzie 13 miastem partnerskim Wrocławia. Są wśród m.in. miasta z Niemiec, USA, Meksyku czy Izraela. Natomiast Wrocław będzie 35 miastem, z którym litewska stolica zawrze porozumienie o współpracy (są wśród nich m.in. Gdańsk, Łódź i Kraków). W czerwcu Wilno podpisało umowę o współpracy miast siostrzanych z Warszawą.

Debata prezydenta i mera

W czwartek, tuż przed podpisaniem umowy o współpracy prezydent Wrocławia i mer Wilna spotkali się z młodzieżą IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Podczas godzinnej debaty, której tematem było "Miasto a Państwo. Rola, znaczenie, przyszłość". rozmawiali o polityce, znaczeniu umowy o współpracy Wrocławia i Wilna oraz bliskim sąsiedztwie z Litwę, Ukrainą i Rosją, m.in. w aspekcie konfliktu na Ukrainie. Mówiono także o historii Wrocławia i Wilna, wielokulturowości i tożsamości mieszkańców.

Tekst i fot. jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama