wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wpadnij na urodzinowe ciastko Maxa Berga w kształcie Hali Stulecia

Hala Stulecia we Wrocławiu flickr wroclaw official
Hala Stulecia we Wrocławiu

17 kwietnia 1870 r. urodził się Max Berg, którego architekturę można podziwiać do dziś we Wrocławiu. W dzień urodzin każdy gość tarasu letniego przy Pergoli może liczyć na słodki prezent – ciastko z żurawiną w kształcie Hali Stulecia.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Max Berg – niepokorny wizjoner

W 1911 r. w ówczesnym Breslau ogłoszono konkurs na projekt Terenów Wystawowych i rozbudowy części Ogrodu Zoologicznego. W odpowiedzi przyszły 43 koncepcje, jednak żadna z nich nie spełniła oczekiwań władz miasta. Max Berg, pełniący funkcję miejskiego radcy budowlanego, zaproponował własne, choć kontrowersyjne rozwiązanie. Aby przekonać komisję do zaprezentowania swojego pomysłu użył najnowszych technik przekazu wizualnego, jakim były wówczas przeźrocza. Władze od razu zatwierdziły projekt.

Głosy krytyki zaczęły pojawiać się, kiedy konstrukcja Hali zaczęła nabierać kształtu. Modernistyczna forma porównywana była do odwróconego kosza na ziemniaki, kapelusza czy tortu. Obawy wiązano także z samą konstrukcją Hali. 

Galeria zdjęć

Nie tylko Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia to najbardziej znane dzieło Maksa Berga, ale to nie jedyny projekt, który architekt zrealizował we Wrocławiu. Jego autorstwa są również:

Ze strony: Urodziny twórcy Hali Stulecia

Taras letni przy Pergoli w Wielkanoc

Godziny otwarcia

Menu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama