wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Matka Boża Katyńska

Fot. Nowy wrocławski witraż Matki Bożej Katyńskiej. Wykonano go techniką fusingową, są to gięte topione tafle szkła

Reklama

Witraż przedstawiający Matkę Bożą Katyńską już jest w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. W środę, 6 listopada, specjalna komisja dokonała odbioru technicznego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, parafii, konserwatora zabytków, urzędu miasta, a także projektant kaplicy i autor witraża. Dzieło Sławomira Oleszczuka jednych zaskoczyło, na drugich zrobiło duże wrażenie.

– Ja byłam przyzwyczajona do pastelowych kolorów na projekcie. Potrzebowałam kilku dni, żeby się przyzwyczaić. Dziś odbieram witraż pozytywnie – mówi Zofia Świtalska z Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.

Witraż jest w odrestaurowanej kaplicy Katyńskiej. Przedstawia Matkę Bożą Katyńską, tulącą do siebie żołnierza z przestrzeloną czaszką.

– Cieszę się, że witraż powstał. Może zbyt mocno jest zaakcentowana kolorystyka, ale artysta ma prawo do własnych interpretacji – zauważa Ewa Kowalewska-Niewadzi, architekt i projektant odrestaurowanej kaplicy Katyńskiej w kościele garnizonowym.

Witrażowi trzeba się dobrze przyjrzeć, by dostrzec szczegóły. Tłem jest zdjęcie mogiły. Są tam nazwiska zamordowanych osób, na tym tle jest pokazana Matka Boża.

– Witraż ma współczesną formę. Wykonano go techniką fusingową, są to gięte, topione tafle szkła – mówi Sławomir Oleszczuk, witrażysta.

Taką samą techniką artysta wykonał przed dwoma laty, według projektu Eugeniusza Geta-Stankiewicza, witraż przedstawiający Jana Pawła II, znajdujący się w kaplicy po drugiej stronie kościoła.

Federacja Rodzin Katyńskich kaplicą opiekuje się od trzech lat. Przejęli ją w fatalnym stanie. Szyby wzmocnione były drutem. Na ścianach widać było zniszczone epitafia. Z dotacji miasta udało się przeprowadzić ich remont. Powstał nowy ołtarz z elementami starego. Zrobiona została podłoga i krata przy wejściu. W tym roku za pieniądze miasta wykonano nowy witraż. W przyszłym roku ma być zabudowana wnęka pod witrażem.

Więcej o witrażu Matki Bożej Katyńskiej i innych pracach restauratorskich w kościele Garnizonowym – CZYTAJ TUTAJ.

 

Tekst i fot. jarek ratajczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama