4. Mnóstwo policji, strażaków i żołnierzy nad Zalewem Mietkowskim blisko Wrocławia. Zobaczcie zdjęcia ze wspólnych manewrów [FOTO]

Robert Migdał,

wspólne manewry dolnośląskich służb ratowniczych nad Zalewem Mietkowskim

Rzucali kołem ratunkowym, tworzyli łańcuch życia i skakali do wody z płynącej łodzi… W sobotę, 3 września, w Borzygniewie nad Zalewem Mietkowskim niedaleko Wrocławia odbyły się wspólne manewry dolnośląskich służb ratowniczych. Poza ratownikami WOPR-u, pogotowiem ratunkowym, policją i strażą pożarną, wzięło w nich udział ponad 80 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zobacz zdjęcia!

Porywisty wiatr i duże fale na wodach Zalewu Mietkowskiego – w takich warunkach dolnośląskie służby ćwiczyły wspólnie na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie.

– Pogoda jest wprost wymarzona na takie zajęcia – cieszył się Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Właśnie w czasie sztormów takich jak dziś najczęściej dochodzi do groźnych wypadków, w których zagrożone jest życie ludzi uprawiających sporty wodne. Możemy więc ćwiczyć w realistycznych warunkach – tłumaczył.

Szkolenie terytorialsów na zalewie w Mietkowie

Powiększ obraz: wspólne manewry dolnośląskich służb ratowniczych nad Zalewem Mietkowskim materiały prasowe 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
wspólne manewry dolnośląskich służb ratowniczych nad Zalewem Mietkowskim

Przedstawiciele WOPR-u i policji wodnej z Wrocławia dzielili się swoją wiedzą specjalistyczną z zakresu ratownictwa wodnego z 80 żołnierzami 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ci bez wahania, z uśmiechem na ustach, wskakiwali do zimnej wody w mundurach, by brać udział w pozorowanych akcjach ratowniczych.

Każdy z terytorialsów po kolei uczył się zasad operowania kołem ratunkowym, rzutką ratowniczą i tworzenia łańcucha życia w wodzie.  Elementem wspólnego szkolenia był też skok desantowy z płynącej łodzi wprost do wody, by ratować tonącego człowieka.

- Cieszymy się z tych ćwiczeń, bo dzięki nim coraz większa jest liczba osób które znają podstawowe zasady ratowania ludzi tonących, ale też w razie potrzeb będą wiedzieli jak kierować taką akcją – wyjaśniał Krzysztof Skrzyniarz, prezes DWOPR.

Uznania dla ćwiczących żołnierzy nie krył też nadinspektor Mariusz Biliński, komendant policji wodnej we Wrocławiu.

– Moi instruktorzy chwalą terytorialsów za to, że z wielkim zaangażowaniem podeszli do szkolenia. Oni po prostu chcą się nauczyć tego, co im przekazujemy – mówił. – To znakomicie, bo ci ludzie będą potem wykorzystywali w życiu codziennym, nie tylko w wojsku. Dla nas jest bardzo ważne, by jak najwięcej osób znało zasady udzielania pomocy osobom tonącym.

Żołnierze WOT przećwiczyli niesienie pomocy tonącym

wspólne manewry dolnośląskich służb ratowniczych nad Zalewem Mietkowskim

Pułkownik Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślał jeszcze inny aspekt sobotnich manewrów. Jak mówił, często osoby chcące pomóc tonącym same giną w wodzie. Dlaczego? Bo nie znają procedur, jakie trzeba zastosować, by uratować kogoś, samemu nie ponosząc uszczerbku na zdrowiu.

– Tutaj mamy okazję poznać zasady bezpiecznego i skutecznego niesienie pomocy ludziom tonącym. I to jest najważniejsze – mówił pułkownik.

Zwieńczeniem wspólnych ćwiczeń była pokazowa akcja ratownicza z udziałem wszystkich służb i używanych przez nie jednostek pływających. Jej przebieg obserwowali ludzie wypoczywający w Borzygniewie.