4. Mamy Złotą Pinezkę od Googla! Zobacz, co docenili z naszego regionu

Google Maps działa już 18 lat! Z tych usług korzysta ponad miliard ludzi na całym globie. Na mapach Google wciąż przybywa nowych lokalizacji, które można oznaczać, oceniać, dodawać zdjęcia i opisywać. To właśnie dzięki użytkownikom korzystającym z tych usług, powstała ogromna baza danych o przeróżnych zakątkach. Tradycją stało się już przyznanie "Złotych Pinezek" miejscom, najchętniej odwiedzanym i najlepiej ocenianym. Kolejna "Złota Pinezka" trafiła do naszego regionu!

,,Złote Pinezki'' od Google. Docenili Dolny Śląsk!

Google przyznało po raz 3. wyróżnienie dla miejsc w Polsce, które są najchętniej odwiedzane i świetnie oceniane. To dzięki ocenom użytkowników zamieszczanych na mapach, można wyłonić takie wyjątkowe miejsca. W tegorocznej edycji, wyłoniono ich 16. Nagrody trafiają do zamków i pałaców - po jednym w każdym województwie.

W Polsce znajduje się ponad 2 tysiące zamków i pałaców. Historia najstarszych z nich sięga XII wieku. Choć najwięcej można zwiedzić na Dolnym Śląsku, to w każdym zakątku kraju znajdziecie wyjątkowe miejsca z równie wyjątkową historią. Zamki i pałace niewątpliwie potrafią pobudzać wyobraźnię. Dlatego w tym roku to właśnie te obiekty są bohaterami 3. edycji Złotych Pinezek - wyróżnienia przyznawanego przez Google dla najbardziej docenianych wśród użytkowników i użytkowniczek Map miejsc.

Szesnastu laureatów - po jednym w każdym województwie - otrzymało statuetki.

Złote Pinezki: e-book z historią, legendą i sztuczną inteligencją

Podczas tegorocznej edycji, Google przygotowało coś wyjątkowego. Udostępniono podróżniczy e-book. Przedstawione są tam historie, legendy, ciekawostki oraz porady, jak z pomocą sztucznej inteligencji odkrywać świat i ułatwiać sobie podróż. E-book ma też ułatwić zaplanowanie wycieczki szlakiem zamków i pałaców tak by zobaczyć jak najwięcej, ale też pozwoli zaplanować podróż w sposób najbardziej ekologiczny i przyjazny środowisku.
Publikację „Szlakiem zamków i pałaców” można bezpłatnie pobrać na stronie www.zlotepinezki.pl

Zamek Książ ze Złotą Pinezką

Jednym z 16 wyróżnionych miejsc został Zamek Książ z Wałbrzycha (Dolny Śląsk). W województwie dolnośląskim został on najwyżej oceniany przez użytkowników Google Maps. Spośród niemal 44 tys. opinii obiekt uzyskał średnią 4,7.

Zobacz, jakie inne zamki i pałace zostały wyróżnione Złotą Pinezką

Poprzednie edycje "Złote Pinezki" - Dolny Śląsk

W 2020 roku nagrodę "Złotej Pineski" otrzymało wrocławskie Afrykarium.

Wśród wyróżnionych lokalizacji w 2022 roku znalazły się aż trzy miejsca z Dolnego Śląska. Były to Karkonoski Park Narodowy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz rezerwat przyrody Wodospad Wilczki.