wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Mały pacjent Przylądka Nadziei gotował w restauracji Mateusza Gesslera

Piotr Łój, szef Fundacji Virtual Dream, przekazał dzieciom z Przylądka Nadziei kolejny zestaw specjalistycznego sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. – Wirtualne spełnienia niedostępnych - na dany moment - marzeń jest ogromną dawką motywacji, nakarmienia ciekawości, obniżenia stresu, odseparowania od szpitalnej rzeczywistości – mówi Piotr Łój.

Reklama

Piotr Łój od sześciu lat współpracuje z Przylądkiem Nadziei – Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych wykorzystuje metody wirtualnej rzeczywistości we wsparciu terapii małych pacjentów wrocławskiego szpitala.

Leczenie wielu z nich trwa latami, długie tygodnie spędzają w warunkach wymagających absolutnej sterylności, są odseparowani od otoczenia, nie mogą często spotykać się z bliskimi. Dzięki wirtualnej rzeczywistości mogą wyjść na spacer, pobawić się ze zwierzętami czy spotkać postaci z bajek.

Fundacja Virtual Dream podczas internetowych zbiórek zabiega o fundusze na sprzęt VR (olbrzymiego wsparcia w tym zakresie udziela jej serwis Patronite.pl), a Piotr przygotowuje filmy, doświadczenia, gry i zabawy, które za pośrednictwem nowej technologii są dostępne dla dzieci. – Dzięki technologii pękają bariery braku możliwości kontaktu – opowiadał Piotr w jednej z relacji ze spotkania w Przylądku Nadziei.

Wojownicy zbierają siły do walki

W innym wywiadzie mówił: – Chore maluchy, osoby niepełnosprawne, osoby przykute do łóżka czy seniorzy to ludzie, którym wirtualne światy dają moc, nadzieję, uśmiech, chwilę na nabranie oddechu i siłę do dalszej walki.

Piotr Łój w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia 2019

We wrześniu Piotr Łój podarował szpitalowi przy ul. Borowskiej nowy zestaw gogli do wirtualnej rzeczywistości. Ta wersja sprzętu jest łatwiejsza do dezynfekcji – to bardzo ważna jego cecha, bo dzięki temu mogą z nich korzystać „mali – potężni wojownicy” – jak ich nazywa Piotr – na oddziale poprzeszczepowym.

Wyjątkowy projekt Piotr Łój przygotował dla Olka, który pacjentem wrocławskiego szpitala jest od siedmiu lat, ma za sobą dwa przeszczepy szpiku. Marzeniem chłopca jest kariera kucharza i praca w renomowanej restauracji oraz start w telewizyjnym „Masterchefie”.

Na udział w specjalnym nagraniu z ochotą dał się namówić Mateusz Gessler, juror telewizyjnego show, właściciel warszawskiej restauracji SoHo. W filmie zrealizowanym dla Olka znany restaurator pełni rolę przewodnika po kuchni, sali głównej, magazynach, przedstawia współpracowników. Pokazuje, jak przygotowuje się dania, przyprawia i piecze pizze. Olek ma wszystko „na wyciągnięcie ręki”, niemal bierze udział w gotowaniu. Oglądając wirtualne spotkanie Olka z Mateuszem, słyszymy głośne, żywiołowe komentarze chłopca.

Podczas ostatnich spotkań szkolenia z zasad posługiwania się nowym sprzętem przeszli wolontariusze z Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz psychoonkolodzy z Kliniki Mentalnej, którzy na co dzień pracują z małymi pacjentami Przylądka Nadziei.

Vd/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama