3. Inwestycje
  4. ZDiUM potrzebuje nowego magazynu na słupki i ławki przystankowe, kostkę granitową i krawężniki
Sterta kostki brukowej w magazynie na terenie siedziby ZDiUM przy ul. Długiej Materiały prasowe
Sterta kostki brukowej w magazynie na terenie siedziby ZDiUM przy ul. Długiej

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu przechowuje płyty chodnikowe, ławki czy słupki przystankowe w magazynie przy ul. Długiej. Miejsce to przestaje spełniać swoje funkcje, a jego lokalizacja w centrum, z dala od obwodnic drogowych, sprawia kłopoty logistyczne. Nowy magazyn ma powstać na wrocławskich Złotnikach przy ul. Piołunowej.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu planuje budowę magazynu materiałów kamiennych przy ulicy Piołunowej na osiedlu Złotniki. Obecnie uzgadniany jest projekt. Wniosek o pozwolenie na budowę ma być złożony w ostatnich trzech miesiącach tego roku, po dopełnieniu niezbędnych formalności.

Magazyn na części chodników, ulic i przystanków

Do obecnego magazynu, który przy ulicy Długiej funkcjonuje od ponad 30 lat, przywożone są wyłącznie elementy infrastruktury drogowej, takie jak krawężniki i płyty chodnikowe, pozyskane z remontów i modernizacji wrocławskich ulic. – Materiały magazynowe są przyjmowane już posortowane, pochodzą z rozbiórek jezdni, chodników, przystanków. To wyłącznie elementy dobrej jakości, nadające się do ponownego wbudowania w pas drogowy w postaci nieprzetworzonej. Nie zajmujemy się przetwarzaniem czy utylizacją odpadów budowlanych. Tak samo byłoby przy ul. Piołunowej – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.

ZDiUM ma coraz większe problemy z logistyką przy ul. Długiej. Dodatkowo, rozbudowa Szczepina i Kępy Mieszczańskiej, jak również pojawienie się nowej trasy tramwajowej przez Popowice, są kolejnymi powodami przeniesienia magazynu.

Mieszkańcy Złotnik nie muszą się obawiać

Plan nie spodobał się mieszkańcom osiedla Złotniki. Napisali petycję, w której chcą wstrzymania inwestycji do czasu uzgodnienia jej zakresu z mieszkańcami. Proszą w niej m.in. o wyjaśnienie, co dokładnie ZDiUM będzie składował w nowym magazynie, ponieważ obawiają się nadmiernego hałasu, szkodliwego pyłu, niebezpiecznych substancji oraz zwiększonego ruchu dużych samochodów.

– Oczywiście na wszystkie pytania mieszkańców będziemy odpowiadać. Nie ma jednak mowy o tym, by składowane miały być niebezpieczne substancje i przetwarzane odpady. To magazyn na kamienne elementy, które posłużą meblowaniu miasta w przyszłości – mówi Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Filipowski przypomina wizytę Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia, u mieszkańców Złotnik w marcu, po pojawieniu się doniesień o rzekomym powstaniu na tamtym terenie spalarni odpadów. Wiceprezydent jednoznacznie zdementował fałszywe pogłoski.

– Wrocław to miasto dialogu i otwartości, dlatego w ciągu ostatnich kilku dni dwukrotnie spotkaliśmy się z mieszkańcami i radami osiedli Jerzmanowo i Złotniki. Przypominam, że już w 2022 roku wycofaliśmy się ze sprzedaży działki o wartości kilkudziesięciu milionów złotych w celu bezpiecznego dla mieszkańców zagospodarowania jej pod funkcje komunalne – powiedział w marcu Jakub Mazur.

Przetarg na projekt nowego magazynu przy ulicy Piołunowej został rozstrzygnięty wiosną 2022 roku.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia