wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Long Story Short Film Festival. Edycja hybrydowa od 10 czerwca

II edycja Long Story Short Film Festival, czyli Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych została przełożona z kwietnia na czerwiec i odbędzie się stacjonarnie (w kinie DCF) w dniach od 10 do 13 czerwca, a następnie w sieci od 14 do 19 czerwca. Co ważne, wszystkie filmy w kinie jak i on-line będą bezpłatne. Warto skorzystać, będzie ciekawie, a do konkursu zakwalifikowano 52 filmy krótkometrażowe nadesłane przez realizatorów z całej Polski. 

Reklama

Pierwszy festiwal wyłącznie online

– Ubiegłoroczny pierwszy Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych był naszą odpowiedzią na nieznaną nam wcześniej sytuację całkowitego zamknięcie kin. Byliśmy pierwszym festiwalem zorganizowanym w całości online i to z niemałym sukcesem. Wyselekcjonowane przez nas filmy festiwalowe obejrzano ponad 22 tysiące razy. W tym roku zależało nam na tym, aby nasze festiwalowe propozycje mogły zagościć w salach kinowych. Stąd przesunięcie terminu z maja na czerwiec i decyzja o tym, aby tegoroczna edycja Long Story Short odbyła się w wersji hybrydowej – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Long Story Short Film Festival.

Long Story Short Film Festival

Wydarzenie kinowe
Termin od 10 czerwca 2021 do 14 czerwca 2021

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców. Ponadto widzowie spotkają się ze specjalnymi gośćmi festiwalu – znanymi i cenionymi twórcami krótkich metraży.

Podczas festiwalu pokazane zostaną m.in. animacje Mariusza Wilczyńskiego: „Allegro ma non troppo”, „Śmierć na pięć”, „Szop, szop, szop, szopę”, „Niestety”, fabuły Aleksandry Terpińskiej: „Ameryka”, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” oraz dokument Grzegorza Szczepaniaka „Najbrzydszy samochód świata”.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac dobrze znanej fanom Capitolu wrocławskiej artystki Katarzyny Emose Uhunmwangho zatytułowanej „Po światach”. Wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Chill Roomie DCF.

Aż 260 zgłoszeń na konkurs

– Konkurs jest najważniejszym elementem każdego festiwalu. Zapraszamy zarówno uznanych filmowców, studentów i absolwentów szkół filmowych i artystycznych, jak również amatorskich twórców z całej Polski – ogłaszał kilka miesięcy temu dyrektor DCF-u.

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało niemal 260 produkcji. – Spośród nich wyłoniliśmy ponad 50 filmów, które pokażemy najpierw w kinie, a później także na platformie internetowej – dodaje Jarosław Perduta.

Long Story Short Film Festival – nagrody

W Dolnośląskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych filmowcy będą walczyli o statuetki Salamandry, a także czeki na 3 tys. zł w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Swoją nagrodę przyznają również przedstawiciele dolnośląskich mediów, a także festiwalowa publiczność. 

Nagroda Główna Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Zostanie przyznana przez jury w trzech kategoriach konkursowych: fabuła, dokument i animacja (zwycięzcy otrzymają szklane statuetki „Salamandry” oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tysiące złotych), a laureatów wyłoni jury w składzie: Weronika Bilska, Natalia Grzegorzek, Konrad Imiela, Agnieszka Kruk, Jarosław Perduta, Filip Zawada.

Nagroda Publiczności

Wyłonią ją widzowie na drodze głosowania. Głosy będzie można oddać na stronie www.shortfestival.pl. Laureat wybrany przez publiczność otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych i grafikę wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysło.

Nagroda Dziennikarzy

Przyzna ją Jury Dziennikarskie złożone z zaproszonych dziennikarzy dolnośląskich mediów. Otrzyma ją film, który zdobędzie najwięcej głosów. Jej wysokość to 1000 zł i grafikę wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysło.

Nagroda Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

Tu laureata wyłoni kapituła powołana przez prezydenta, a twórca zwycięskiego filmu otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych i grafikę wrocławskiego rysownika Tomasza Tylkowskiego. 

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na festiwalu na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”.  

Czytaj: Zwycięzcy I edycji Long Story Short Film Festival 2020

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama