4. Listy do świętego Mikołaja. Na jaki adres można je wysyłać? [SZCZEGÓŁY]

List do św. Mikołaja można wysłać prosto do magicznej krainy w Laponii, ale Dom Świętego Mikołaja znajduje się również w Srebrnej Górze, 1,5 godziny drogi samochodem od Wrocławia. Od lat działa tam biuro, do którego trafiają listy od najmłodszych. Rocznie spływa ich ponad 4 tysiące! Każde dziecko otrzyma odpowiedź! Zobaczcie adres św. Mikołaja w Polsce, Finlandii i Kanadzie.

Listy do św. Mikołaja. O czym piszą dzieci?

Dom Świętego Mikołaja znajduje się również w Polsce. Na adres Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze spływa mnóstwo listów. W tamtym roku do biura trafiło ich ponad 4 tysiące (każdy otrzymał odpowiedź). Obecnie ok. 600 listów jest już gotowych do wysłania, dzieci dostaną je w okresie Mikołajek.

Jakie listy najczęściej piszą dzieci? Większość z nich jest radosna, ale nie brakuje również tych smutnych czy wzruszających.

Często są to rysunki, które wyrażają się w formie ikon, ale dostajemy także listy smutne, np. od dzieci ze szpitali psychiatrycznych. Są też radosne - w jednym z nich dziecko cieszyło się z nadejścia rodzeństwa i opowiadało w liście o całej swojej rodzinie.
Daniel Jabłoński, dyrektor GOKSiR w Srebrnej Górze

Na listy odpisują wolontariusze. Warto pamiętać, żeby do koperty dołączyć znaczek pocztowy – to znacznie ułatwi pracę pomocnikom św. Mikołaja.

Adresy, pod które można wysłać list do św. Mikołaja

• Adres św. Mikołaja w Polsce:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja,

Polska Wioska Świętego Mikołaja,

Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra.

• Adres św. Mikołaja w Finlandii:

Santa Claus,

Tähtikuja 1,

Arctic Circle 96930,

Rovaniemi, Finland.

• Adres św. Mikołaja w Kanadzie:

Santa Claus,

North Pole,