4. Księgarnia Hiszpańska może zostać w Zaułku Solnym. Władze miasta proponują przedłużenie umowy
Księgarnia Hiszpańska działa w Zaułku Solnym od 2013 roku FB Księgarni Hiszpańskiej
Księgarnia Hiszpańska działa w Zaułku Solnym od 2013 roku

Wiceprezydent Wrocławia, Sebastian Lorenz, podpisał decyzję, która pozwala Księgarni Hiszpańskiej zostać w Zaułku Solnym. Władze miasta proponują nową umowę najmu na dwa lata. Jeżeli właścicielka zgodzi się na proponowane warunki, księgarnia będzie działać dalej w tym samym miejscu.

W poniedziałek, 5 września, z ratusza nadeszły dobre wiadomości dla gospodarzy, bywalców i sympatyków Księgarni Hiszpańskiej.

Księgarnia Hiszpańska przy ul. Szajnochy 5 we Wrocławiu będzie nadal działać. Dziś podpisałem decyzję przedłużającą najem dla tej niezwykle ważnej na kulturalnej mapie Wrocławia instytucji.
Sebastian Lorenz, wiceprezydent Wrocławia

Lokal, w którym mieści się księgarnia, należy do Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczelnia udostępnia go Zarządowi Zasobu Komunalnego na preferencyjnych warunkach, a ZZK podnajmuje go księgarni. Tak było dotychczas i tak pozostanie. Decyzja wiceprezydenta Lorenza oznacza, że miasto jest gotowe podpisać z Ewą Malec nową umowę najmu, która będzie ważna do końca sierpnia 2024 roku. Podpisy mają być złożone w najbliższych dniach. Anna Olbryt z ZZK informuje, że warunki najmu nie będą gorsze od dotychczasowych. Konkrety poznamy po oficjalnym zawarciu umowy.

Przed wygaśnięciem poprzedniej umowy, co nastąpiło 1 sierpnia tego roku, pojawiły się obawy o dalsze losy popularnego ośrodka kultury. Do sieci trafiła petycja z nagłówkiem „Uratujmy Księgarnię Hiszpańską!”. Podpisało ją ponad 2,6 tysiąca osób.

Dalszą działalność księgarni poparło także Biuro Współpracy z Zagranicą oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia, o czym czytamy we wniosku udostępnionym przez wiceprezydenta Sebastiana Lorenza.

Swoje poparcie dla kontynuowania w lokalu przez Panią Ewę Malec księgarni na dotychczasowych warunkach wyraziło szereg organizacji takich jak Wrocławski Dom Kultury, ale również osób prywatnych (...) m.in. Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł. Księgarnia Hiszpańska to nie tylko codzienny punkt spotkań mieszkańców, obcokrajowców oraz społeczności artystycznej i aktywistów. To także wieloletnie miejsce organizacji popularnych wrocławskich wydarzeń. Księgarnia Hiszpańska to ważny punkt na mapie kulturalnej i intelektualnej Wrocławia. Wielu wrocławskich naukowców stale z księgarnią współpracuje, ma tam spotkania autorskie czy bierze udział w organizowanych dyskusjach i debatach.
fragment wniosku podpisanego przez Sebastiana Lorenza

Wiele wskazuje na to, że Księgarnia Hiszpańska zostanie w Zaułku Solnym, gdzie działa od 9 lat. Podpisanie umowy wydaje się formalnością.