3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Konferencja dla nauczycieli: Dzieci potrzebują wsparcia w odbudowaniu dobrych relacji
Po okresie izolacji z powodu pandemii wielu młodych ludzi musi odbudować relacje z rówieśnikami Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Dzieci wróciły do szkół po blisko dwóch latach nauki zdalnej z powodu COVID-19. Jak odbudowywać dobre relacje w szkole oraz jak pomóc uczniom z Ukrainy podpowiedzą specjaliści z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Konferencja to wspólna inicjatywa prezydenta Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie wpisuje się w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Dobrych Relacji – Przeciw Samotności, którym rok 2022 ustanowiła Rada Miejska Wrocławia.

Dwugodzinną serię prelekcji zatytułowaną „Relacje w szkole wspierające rozwój. Rok dobrych relacji” zdominuje temat zasad budowy dobrych kontaktów uczeń – uczeń, uczeń - nauczyciel.

Temat spotkania wynika z sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. W lutym dzieci wróciły do szkół po prawie dwóch latach nauki zdalnej, co się przekłada na dwa lata izolacji, a nawet samotności. Nauki bez interakcji, bez kontaktu z rówieśnikami i nauczycielem, nie można zastąpić obecnością w sieci, w wirtualnej rzeczywistości. Większość dzieci doświadcza deficytu pozytywnych emocji, muszą nawiązywać od nowa relacje z kolegami, z nauczycielami, uczą się być ze sobą.
Monika Włodarczyk, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu

Wsparcie dla małych uchodźców

W dodatku 24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę i do Polski trafiły setki tysięcy dzieci i młodzieży uciekających przed wojną. Wiele z nich uczy się dzisiaj we wrocławskich szkołach.

Monika Włodarczyk: - Mamy do czynienia z osobami, które nagle trafiły w obce sobie środowisko, i które mogą zmagać się z poczuciem osamotnienia, izolacji. Powinniśmy z nimi budować dobre relacje, które staną się jedną z podstaw ich poczucia stabilności.

Podczas konferencji ogłoszony zostanie konkurs dla uczniów na realizację filmu dotyczącego relacji między młodymi osobami „Wkręć się w dobre emocje! Edycja 5 10 15”.

Natomiast uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie elektroniczną wersję poradnika Anny Abramczyk „Akcja – Kooperacja”.

Konferencja organizowana przez WCDN zaplanowana jest na 27 kwietnia, godz. 12 – 14, w formule on-line.