4. Więcej klas przygotowawczych dla dzieci cudzoziemców, głównie z Ukrainy. Gdzie powstają?

Redakcja www.wroclaw.pl,

We Wrocławiu działają klasy przygotowawcze dla dzieci cudzoziemców fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
We Wrocławiu działają klasy przygotowawcze dla dzieci cudzoziemców

W tym tygodniu, w szkołach w naszym mieście, otwierane są kolejne oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Powstają w pięciu placówkach na terenie całego miasta.

Do 24 lutego we wrocławskich placówkach funkcjonowało 41 klas przygotowawczych. Teraz są 52 oddziały. Będą powstawać następne. Ich ostateczna liczba uzależniona będzie od potrzeb i możliwości placówek oświatowych.
W oddziałach przygotowawczych jest 11 godzin j. pol., w tym do 6 godzin języka polskiego jako obcego (zwiększono wymiar godzin tych lekcji z 5 do 6). Zwiększono też liczbę miejsc w oddziale przygotowawczym. Obecnie liczba uczniów nie może przekraczać 25, wcześniej nie mogła przekraczać 15.

Szkoły, w których powstały nowe oddziały to:

• SP nr 43, ul. Grochowa 36-38, oddział klas 1-3
  • SP nr 109, ul.  Inżynierska 54, dodatkowy oddział klas 1-3
  • ZSP nr 9, ul. Ludwika Solskiego 13, oddział klas 1-3
  • SP nr 76, ul. Wandy 13, oddział klas 7-8
  • SP nr 82, ul. Blacharska 13, oddział klas 4-6 (otwarcie 1 kwietnia)

W kolejnych tygodniach planowane jest uruchomienie następnych tego typu klas.

Dla kogo są klasy przygotowawcze?

Do klasy przygotowawczej chodzą dzieci, które rozpoczynają naukę w polskiej szkole. Oferta jest kierowana do dzieci obcojęzycznych – w tym obcokrajowców oraz dzieci powracających do Polski z emigracji.

Nauczanie języka polskiego odbywa się przynajmniej 6 godz. tygodniowo. Liczba uczniów nie może przekraczać 25.

W klasie przygotowawczej dzieci mają większą liczbę zajęć z języka polskiego. Uczą się codziennej komunikacji, ale też słów i wyrażeń z matematyki, przyrody, historii i innych przedmiotów szkolnych. Poznają polską kulturę, biorą udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych, lepiej poznają miasto.

Jedna ze szkół prowadzi klasy na poziomie ponadpodstawowym.

Warunki podjęcia nauki w klasie przygotowawczej

• Do klas przygotowawczych można zapisać dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat, podejmujące po raz pierwszy naukę w polskiej szkole i nieznające języka polskiego. Co ważne, można to zrobić w dowolnym momencie roku szkolnego.
    • Zapisów do danej klasy dokonuje się bezpośrednio w wybranej szkole.
    • Nauka w klasie przygotowawczej jest bezpłatna i trwa od 4 tygodni do 12 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach ten okres można wydłużyć).

Korzyści z nauki w klasie przygotowawczej

• Uczniowie w oddziałach przygotowawczych mają dużo godzin nauki języka polskiego jako obcego, a także zajęcia tematyczne. Poznają słownictwo potrzebne do nauki innych szkolnych przedmiotów.
      • Dziecko, uczęszczające do klasy przygotowawczej, nie traci roku, ponieważ – oprócz wspomnianej intensywnej nauki jęz. polskiego – realizuje podstawę programową i podlega klasyfikacji i promocji do następnej klasy, tak jak inni uczniowie.
      • Rodzice czy opiekunowie obcokrajowcy mogą liczyć na wsparcie, czyli np. konsultacje z nauczycielami czy szkolenie z zasad edukacji w polskiej szkole.

Wykaz szkół z klasami przygotowawczymi

Szkoła Podstawowa nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia

Szkoła Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza