4. „Współpracujemy dla Wrocławia”. W grudniu Rada Miejska uchwali budżet na 2024 rok

Magdalena Pasiewicz,

Briefing prasowy w Ratuszu na temat opuszczenia przez radnych Nowej Lewicy klubu Jacka Sutryka. Przy mikrofonie prezydent Wrocławia Magda Pasiewicz

Radni Nowej Lewicy, przed drugim czytaniem budżetu na 2024 rok, zgłosili kilka wniosków do przygotowywanego dokumentu. Jak podkreślał radny Czesław Cyrul: – Są to wnioski radnych, prezydenta i wszystkich będących w koalicji. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Dziwnym by było, gdybyśmy nie poparli budżetu, to jest rzecz naturalna – dodał.

Podczas dzisiejszego (6 grudnia) spotkania we wrocławskim Ratuszu wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński wymieniał wiele przykładów udanej współpracy z prezydentem Jackiem Sutrykiem, z których wynikały realne, dobre zmiany dla miasta. I chciałby, aby takie wynikały również z nowego budżetu.

- Cieszymy się, że jesteśmy wspólnie z prezydentem w Ratuszu. Wszelkie zobowiązania, porozumienia, koalicje czy rekomendacje, które w 2018 roku i przez całą kadencję utrzymywaliśmy, podtrzymujemy – zaznaczył Bartłomiej Ciążyński.

Jednocześnie, w związku ze zbliżającymi się wiosennymi wyborami samorządowymi, dwójka radnych z Nowej Lewicy (Dominik Kłosowki i Czesław Cyrul) zdecydowała się na opuszczenie klubu zrzeszającego szerokie środowisko radnych (Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa).

Współpraca z prezydentem przez ostatnie lata układała się całkiem sprawnie i absolutnie w tej kwestii nie planujemy żadnych rewolucji.
zapewniała Anna Kołodziej, współprzewodnicząca wrocławskich struktur Lewicy.

Podkreśliła również, że obecna sytuacja polityczna wynika z potrzeby zbudowania silnej marki politycznej przed wyborami samorządowymi.

Jak sprawę komentuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk?

Dla mnie to nic nie zmienia. Umówiliśmy się na pewien projekt dla Wrocławia, słowa sobie dotrzymaliśmy. Nie jestem członkiem żadnej partii, ale doskonale rozumiem te taktyczne ruchy polityczne, o których koleżanki i koledzy mówili. Jest to zupełnie zrozumiałe.
Jacek Sutryk.

– Ja mam ten komfort, że tego robić nie muszę, koleżanki i koledzy muszą, i powinni, i w tym nie ma nic nadzwyczajnego. Tak zawsze jest przed wyborami – dodał Jacek Sutryk.

Zadeklarował również, że nie planuje się zapisać do żadnej partii politycznej. Ale to, co ma dla niego szczególne znaczenie - to wyjątkowa koalicja zawiązana we Wrocławiu, która skutecznie funkcjonuje ponad pięć lat.

W ubiegły poniedziałek (4 grudnia), prezydent Jacek Sutryk spotkał się z wiceprezydentami i radnymi należącymi do klubu Platformy Obywatelskiej we wrocławskiej Radzie Miejskiej. Podczas spotkania omawiane były m.in. zgłoszone przez radnych wnioski budżetowe na rok 2024 oraz projekty, które radni i prezydent chcieliby realizować w kolejnych latach.

Głosowanie nad budżetem Wrocławia na 2024 rok odbędzie się 21 grudnia br.