°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

4. Budżet miejski Wrocławia 2024: Stabilny budżet na lepsze czasy samorządu
Czwartkową sesję Rady Miejskiej Wrocławia otworzyło ślubowanie nowego radnego. Mateusz Jędrachowicz objął mandat zwolniony przez Jolantę Niezgodzką, która została wybrana do Sejmu. UMW

Władze Wrocławia przedstawiły założenia budżetu miejskiego na rok 2024. Założenia dotyczące przychodów i wydatków miasta podczas sesji Rady Miejskiej przedstawili prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Marcin Urban, skarbnik miasta.

- Budżet Wrocławia jest stabilny, dający nadzieję na lepsze czasy dla samorządu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, podczas sesji Rady Miejskiej, na której prezentowano projekt uchwały dotyczącej gospodarki finansowej Wrocławia.

W 2024 r. wydatki miasta oszacowano ok. 7,04 mld zł, natomiast dochody wyniosą ponad 6,7 mld zł, z czego aż 75 proc. to dochody własne Wrocławia. O szczegółach polityki finansowej mówił skarbnik miasta Marcin Urban.

Kapitał Wrocławia i wrocławian

Prezentację budżetu poprzedziła prezentacja prezydenta Wrocławia obejmująca podsumowanie pięciu lat kadencji obecnych władz samorządowych. Mówił o inwestycjach (komunikacyjnych, infrastrukturalnych, mieszkaniowych), inicjatywach społecznych, programach edukacyjnych.

Prezydent Wrocławia wiele uwagi poświecił wyzwaniom, z którymi mierzyły się władze samorządowe w ciągu ostatnich pięciu latach. Wymienił m.in. epidemię COVID-19, przyjęcie tysięcy uciekinierów z objętej wojną Ukrainy, strajk nauczycieli oraz politykę rządu, której efektem były m.in. mniejsze dochody samorządów.

Mimo niepewnych czasów, braku funduszy, niestabilnego rządu z jego częstokroć, w najlepszym wypadku „nieprzemyślanymi” decyzjami, Wrocław ruszył do przodu. Ruszył społecznie, bo śmiem twierdzić, że każde z przywołanych przeze mnie zdarzeń rozwinęło silny kapitał społeczny Wrocławia.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Nowy radny złożył ślubowanie

Podczas sesji odbyła się także dyskusja i głosowanie nad projektami uchwał w sprawach m.in:

• zmian w składach osobowych komisji stałych Rady Miejskiej Wrocławia
  • przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej / pierwsze czytanie
  • zmiany budżetu miasta na 2023 r.
  • przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej miasta
  • szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Wrocław lub jej jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych
  • utworzenia Szkoły Podstawowej nr 60 we Wrocławiu przy ul. Cynamonowej 40 i nadania statutu
  • zamiaru przeniesienia siedziby Przedszkola nr 100 przy ul. Dekarskiej 3 we Wrocławiu
  • nadania imienia Szkole Podstawowej nr 27 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 we Wrocławiu przy ul. Rumiankowej 34
  • „Aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru gminy
  • „Gminnego programu wspierania osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz niesamodzielnych”
  • "Polityki współpracy Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2023 - 2027"
  • „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wrocław na lata 2020 - 2025”
  • zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy
  • wysokości opłat za usunięcie pojazdów z dróg oraz za ich przechowywanie na parkingach strzeżonych w 2024 r.
  • zgody na zawarcie przez Prezydenta Wrocławia porozumienia określającego sposób realizacji inwestycji towarzyszącej
  • przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic - Szybowcowej / Inowrocławskiej / w rejonie Kanału Miejskiego i ulicy Władysława Reymonta / Karola Skibińskiego / Augustyna Kośnego i Jarnołtowskiej / Marszowickiej, Wilkszyńskiej i Krzelowskiej / Legnickiej i Stacyjnej / Rychtalskiej, Browarnej oraz linii kolejowej
  • nadania nazwy ulicy na terenie Wrocławia (ul. Gabrieli Kownackiej), (ul. Kameliowa), (ul. Jadwigi Złotorzyckiej), (ul. Białej Magnolii), (ul. Franciszka Pajączkowskiego), (ul. Antonina Dworzaka)
  • ustalenia kierunków działania Prezydenta Wrocławia w zakresie opracowania programu polityki zdrowotnej
  • stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Osiedla Ołtaszyn
  • rozpatrzenia petycji w sprawie zaprzestania stosowania Lex Deweloper we Wrocławiu

We wrocławskiej Radzie Miejskiej powstał nowy Klub Platformy Obywatelskiej RP,  liczy on 12 radnych, a Przewodniczącym Klubu został Michał Młyńczak.

Klub Radnych Platforma Obywatelska RP

1. Młyńczak Michał
  2. Charłampowicz Jarosław
  3. Gwadera-Urlep Agata
  4. Jędrachowicz Mateusz
  5. Karpiński Paweł
  6. Kozłowska Marta
  7. Piechel Michał
  8. Rybczak Agnieszka
  9. Skuła Edyta
  10. Wolak Ewa
  11. Wójcik Igor
  12. Zieliński Maciej

Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Wszystko znajdziecie Państwo na stronie UM wrocławia.