wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Kiedy zmiana czasu na letni 2023? Czy to ostatnia? Kiedy przestawiamy zegarki? Plusy i minusy zmiany czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni 2023 tuż tuż. Co roku jak bumerang powraca pytanie, czy to już ostatnia zmiana czasu i czy w ogóle jest ona konieczna, a my zastanawiamy się, czy zegarki trzeba będzie przestawić do przodu, czy raczej do tyłu. Nie da się jednak ukryć, że nadciąga wiosna, a wraz z nią zmiana czasu z zimowego na letni. Zobacz, kiedy nastąpi oraz jakie są plusy i minusy zmiany czasu.

Reklama

Kto pierwszy wymyślił i wprowadził zmianę czasu?

Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku przestawili zegarki o godzinę do przodu. Za nimi poszli Anglicy. Sam pomysł wprowadzenia sezonowej zmiany czasu pojawił się jednak znacznie wcześniej w USA, a konkretnie u XVIII- wiecznego uczonego i polityka Benjamina Franklina, współautora konstytucji Stanów Zjednoczonych i wynalazcy piorunochronu. To on doszedł do wniosku, że zmiana czasu mogłaby pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Nikt nie potraktował jednak jego argumentów na tyle poważnie, by wprowadzić zmiany w życie.

Kolejną próbę podjął Brytyjczyk William Willett, który swoje opinie zebrał w publikacji „The Waste of Daylight” w 1907 roku, ale jemu również nie udało się przekonać rządu do wprowadzenia zmian czasu. Zrobiono to dopiero wówczas, gdy Niemcy jako pierwsi przetarli szlak.

Zmiana czasu w Europie i na świecie. W jakich krajach nie obowiązuje?

Powodem wprowadzenia sezonowych zmian czasu jest przede wszystkim możliwość korzystania jak najdłużej i najbardziej efektywnie ze światła dziennego. Dziś czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej (tu kwestię tę reguluje specjalna dyrektywa Parlamentu Europejskiego).

Są jednak kraje, w których czasu się nie zmienia. W 2014 roku czas zimowy na stałe wprowadziła u siebie Rosja. Co ciekawe, zegarków nie przestawiają też w Islandii i w Białorusi.

Kiedy po raz pierwszy przestawiono w Polsce zegarki?

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku, w międzywojniu. Podczas II wojny światowej obowiązywała w takich terminach jak w Niemczech, a później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku czas jest w naszym kraju zmieniany regularnie, dwa razy w roku.

Wprowadzamy czas letni na pół roku, tj. od końca marca danego roku (odwołując obowiązywanie czasu zimowego), a pod koniec października danego roku przechodzimy na czas zimowy.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu od lat budzi wiele emocji. Ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób zastanawia się, czy przestawianie zegarków w ogóle jest konieczne i czy przynosi więcej korzyści, czy strat. Pod uwagę brane są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego czy wpływ zmiany czasu na nasze samopoczucie i zdrowie. 

Przed wybuchem pandemii Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mogłyby doprowadzić do zniesienia zmiany czasu w krajach UE. Od tej pory co i rusz pada pytanie: czy to już ostatnia zmiana czasu? Okazuje się jednak, że prace UE zostały zawieszone.

„W nawiązaniu do doniesień medialnych, informujemy, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026)”.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w 2021 r.

„Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się. O działaniach prowadzących do rewizji dotychczasowych ustaleń będziemy informować na stronie www.gum.gov.pl” – czytamy z kolei na stronie Głównego Urzędu Miar.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023?

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zegarki będzie trzeba przestawić w nocy z 25 na 26 marca, z godziny 2.00 na 3.00, czyli o godzinę do przodu. Będziemy zatem krócej spać.

Zmiana czasu – wady i zalety, czyli za i przeciw

Zmiana czasu budzi wiele emocji i kontrowersji. Brakuje natomiast gruntownych, naukowych analiz dotyczących tej kwestii. Należy wziąć pod uwagę, że punkt widzenia zależy także od położenia geograficznego danego kraju. W krajach "słonecznych" taka zmiana nie ma wielkiego znaczenia, bo ilość dziennego światła przez większą część roku jest tam mniej więcej stała. Inaczej jest natomiast na północy Europy. 

Zobacz w galerii wady i zalety zmiany czasu

Zmiana czasu w latach 2024-2026. Kiedy będziemy przestawiać zegarki?

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego informuje o tym, że w kolejnych latach czas będziemy zmieniać w następujących terminach:

Zmiana czasu zimowego na czas letni

 • w 2024 r. — 31 marca
 • w 2025 r. – 30 marca
 • w 2026 r. – 29 marca

Zmiana czasu letniego na zimowy

 • w 2023 r. – 29 października
 • w 2024 r. – 27 października
 • w 2025 r. – 26 października
 • w 2026 r. – 25 października.

Zmiana czasu na wesoło. Zobacz skecz Kabaretu Ani Mru Mru (wideo)

źródła:

Oświadczenie. MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu

GUM. Zmiany czasu czy rezygnacja ze zmian czasu?

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl